Audi Partikül Filtresi Sistem Arızası

Günümüzde dizel motorlu araçların kullanımının artmasıyla, konu hakkında merak edilen noktalar da artmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Audi partikül filtresi olup sistem arızası da korkutmaktadır. Araçlarda bulunan Nox ve Co adı verilen gazların filtrelenmesi ve dönüştürülmesi için kullanılan bir sistemdir. Bu filtreleme sayesinde atmosfere salınan gazlar daha zararsız olmaktadır.

Araçlardaki siyah duman özelliği bakımından gözle görülebilecek kadar parçacık halinde bulunur. Bu partiküllerin yani yanmamış hidrokarbonların filtrelenmesinde özel bir sistem kullanılır. Filtrenin içerisinde bulunan kanalların sonu belirgin olmayan kapalı çeşitli bitişleri bulunur. Alternatif bitişleri olan ve süngerimsi yapıda var olan delikler partiküllerin geçemeyeceği kadar küçüktür. İri parçaların bu gözeneklere hapsolmasıyla birlikte temizlenen gaz havaya bırakılır.

İlginizi Çekebilir:  Clio Kontak Arızası Kontak Dönmüyor Direksiyon Kilidi Uyarısı Çözümü

Hassas bir çalışma prensibi izlemektedir. Dizel motoru olan araçlarda ve bilhassa daha ziyade şehir içi araç kullanımı gerçekleştiren sürücülerin pek çoğu Audi partikül filtresi sistem arızası anlamına gelen ışığın birden yanması durumunu yaşamıştır. Yeni ve teknolojik bir filtre olması dolayısıyla önemlidir. Farklı filtre türleri de bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  LPG Enjektörü Yakıtı Etkiler mi?

Sistem kendi kendini temizleme özelliğine de haizdir. Öte yandan dışarıdan müdahale edilerek de temizlenmesi mümkündür. Aktif ve pasif temizlik olarak adlandırılan bu işlemler, uzun zaman şehir içinde kullanılması, kısa mesafe sürüşleri ve dur kalk gibi durumlarda yetersiz kalır. Kendini temizleyemediği zamanlarda da sistem arızasını göstermek için uyarı verir. Çok sık gerçekleşen bir durum olmamakla birlikte dikkat edilmesi gerekir.

Audi partikül filtresi sistem arızası devamlı tekrarlama gösteriyorsa araç vakit kaybedilmeden kesinlikle bir servise götürülmelidir. Sık olmadığı gibi masrafsız ve pratik bir kurtulma yöntemi de bulunmaktadır. Yöntemde öncelikle 60/70 km/saat sabit hız yapmaya uygun bir ana yol seçilir. Hızın düzenli olması ve çok fazla dur kalk yapılmaması önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  BMW Yağ Lambası Sarı Yanıyor Çözümü Nedir?

Bu tip bir yol durumu sağlandığında 10-20 dakika arasında bu şekilde araba ile gidilmelidir. Bir diğer önemli nokta da seçilen vitesin genelde bu hızda olduğu zamankinde değil, bir kademe düşük viteste olması gerektiğidir. Otomatik araçlarda sport moda geçilmelidir.

Motor biraz zorlanarak gürültülü çalıştırılır. Böylece motor ısınarak gaz silindirden daha sıcak çıkar ve biriken partikül bu sıcaklıkta yakılarak atılır. Yöntemin işe yaramadığı hallerde, ısrarcı olunmamalı servise gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir