Biyografi

Aynur Haşhaş Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Evli mi?

1967 yılında İstanbul’da doğan Aynur Haşhaş, eğitim hayatına İstanbul’da başladı ve 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın Ses Eğitimi Bölümü’ne kabul edildi. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra, derleme çalışmaları yapmak üzere Temel Bilimler Bölümü’ne geçti ve 1991 yılında mezun oldu.

Sanatçı olarak, 1987 yılından beri Anadolu’yu dolaşarak türkü derlemeleri, araştırmalar, halk oyunları ve semahlar gibi alanlarda çalışmalar yürütmektedir. 1990 yılından itibaren geleneksel kültür, gelenekler ve Anadolu inançları üzerine çalışmalar yapmaktadır. Aynur Haşhaş, sanatın çeşitli alanlarına ilgi duymaktadır; halk oyunları, semah dönme ve tango gibi sanat dallarıyla da yakından ilgilenmektedir. Ayrıca, yazın çalışmalarını kitap haline getirerek birikimlerini paylaşmaktadır. Sosyal çalışmalarının yanı sıra profesyonel olarak müzik kariyerini sürdüren Aynur Haşhaş, “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları Geçti Gönül”, “Baharımız Yazımız” ve “Transborders Project” gibi eserleriyle rock temelli çalışmalara da imza atmıştır. Aynı zamanda Fransa, İngiltere ve Polonya ortak yapımı olan “La Femme du Vème” (Gizemli Kadın) filminde yer alan “Meyhaneci” şarkısını seslendirmesiyle tanınır.

Aynur Haşhaş’ın ilk albümünün müzik yönetmenliğini Mazlum Çimen yapmış, ikinci albümünde ise Arif Sağ ile çalışmıştır. Daha sonraki albümlerinde ise müziği kendisi yönlendirmiştir. Sanatçı, “Revan” albümüyle birlikte enstrümantal çalışmaları olan “Halaya Davet”, “Harman 1” ve “Harman 2” albümlerini hayata geçirmiştir. Aynur Haşhaş, 2017 yılında Yusuf Hayaloğlu’nun “Şu Dağlarda Kar Olsaydım” adlı eserini seslendirmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Aynur Haşhaş, sanatın evrenselliğine inanmaktadır ve tüm dünya insanlarını dost olarak kabul etmektedir. Ona göre, hiç kimse diğerinden üstün değildir ve her birey eşit ve özgürdür. Sanatçı, yaşamını ve eserlerini bu temel ilkeler doğrultusunda şekillendirmektedir.

kaynakça:

  • youtube.com, Aynur Haşhaş, erişim tarihi: 5 Eylül 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi