Ekonomi

Bağ-Kur 13 Ek 63 Terki Ne Demek?

Esnaflar ve şirket sahipleri gibi bağımsız çalışanlar ile şirketlerin sigorta primlerini ödemesi gereken kişiler, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarih olan 01.10.2008 öncesinde, 1479 sayılı Kanun kapsamında sigortalı olarak kabul edilmekteydiler. Yani, 1479 ifadesi, o dönemde yürürlükte olan kanunu belirtmektedir. Bu noktada en sıkça sorulan soru Bağ-Kur 13 Ek 63 Terki ne demek sorusun cevabı da aslında budur. Oldukça farklı detaylara sahip olan bu konuyu gelin biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

2015 yılında yürürlüğe giren torba kanunla birlikte, 5510 Sayılı Kanuna geçici 63. madde eklenmiştir. Bu madde, 2015/04 dönemi öncesinde en az 12 ay boyunca prim ödemelerini gerçekleştiremeyen kişilerin borçlarının silinmesini ve hizmetlerinin dondurulmasını öngörmüştür. Hizmet dondurma işlemi sırasında, son prim ödemesinin yeterli olduğu ayın sonunda, Bağ-Kur sigortalısı için “13 Ek 63 Terki” kodu uygulanır. Bağ-Kur’lu bireyler veya bunların hak sahipleri, bu 63 terk kodu altında gerçekleştirilen 1479-63 terk koduyla durdurulan hizmet sürelerini istedikleri zaman tekrar aktif hale getirme hakkına sahiptirler. Yani, hizmet sürelerini yeniden hesaplatma ve faal hale getirme imkanına sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi