Baltayı Taşa Vurmak Ne Demek?

Baltayı taşa vurmak nedir ve ne anlama geliyor? Baltayı taşa vurmak deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “baltayı taşa vurmak” deyiminden söz edeceğiz.

Baltayı Taşa Vurmak Ne Demek?

Kişinin bir olay ya da kişi üzerinde konuşurken dalgınlığa gelip boş bulunması ve ağzından önemli bir bilgi veya sırrı paylaşması anlamında kullanılır.

Baltayı taşa vurmak, kişinin sürekli olarak yaptığı işlerde bir zarar görmeyip daha sonra ya da bir sonrakinde o işten zarar görmesi anlamına gelir.

Bir sırrı veya bir bilgiyi açığa çıkarmak, büyük bir gafa imza atmak ya da önemli bir olayı ifşa etmek de yine baltayı taşa vurmak deyiminin anlamları arasında yer almaktadır.

Baltayı Taşa Vurmak Deyiminin Kullanım Alanları

Daha çok bir kişinin bir konuda hata yapması, yanlış bir karar alması anlamında kullanımı yaygın bir deyimdir.

Baltayı Taşa Vurmak Deyiminin Cümle İçi Kullanımı

Bu coğrafyada huzurlu bir evliliğin olmazsa olmaz şartının akrabalık bağlarının koparılmaması olduğunu hepimiz biliriz. Çok özel haller dışında tarafların yakın akrabalarıyla ilişkiyi kesmesi, evlilikte baltayı taşa vurmaktır. Hele hele, şu şu kişiler evimize gelemez ya da ben onlara asla gitmem tavrı evlilik ilişkisinin boğazını sıkmaktır. Evlilik ilişkisinin boğazını sıkan mutsuzluktan mutsuzluk beğenmelidir.

Mustafa Ulusoy

Evlilikler Yalnızlıklar Umutlar, Mustafa Ulusoy Sayfa 140

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.