Askere Düşmanlık Düşmana Askerliktir Sözü Kime Ait?

“Askere düşmanlık, düşmana askerliktir” sözü kime ait? Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf edilen ve sosyal medyada Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu iddia edilen bu söz gerçekte kime aittir?

Askere düşmanlık, düşmana askerliktir sözü Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu belgelerle kanıtlanmış ya da güvenilir bir kişinin şahitliği ile tescillenmiş bir söz değildir. Sosyal medyada Atatürk fotoğraflarının altında paylaşılan ve yayılan bu söz, anonim ve kim tarafından söylendiği belli olmayan bir sözdür.

Tıpkı Atatürk’ün “Bir gün benim söylediklerim bilimle ters düşerse bilimi seçiniz” sözü gibi bu söz de kesin bir şekilde Atatürk’e ait olduğu kesin olmayan bir sözdür.

Dönem dönem popüler olan ve özellikle bedelli askerlik konusunun tartışıldığı zamanlarda ortaya çıkan ve paylaşılan bu sözün kim tarafından söylendiği değil anlamı çok daha önem taşımaktadır. Zira söz, oldukça anlamlıdır.

Gerçekten de askere düşmanlık, düşmana askerlik etmektir. Bir ülkenin silahlı kuvvetleri o ülkenin varlığını ve güvenliğini temin etmek için vardır. Asker de silahlı kuvvetlerin önemli bir parçasıdır. Vatan hizmeti, anayasada da belirtildiği gibi sadece askerlik vazifesini yerine getirmekle tamamlanan bir ödev değildir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, üstü kapalı bir şekilde “vicdani ret” olgusunun bir hak olduğunu vurgular.

Ancak anayasamızda “toplumu askerlikten ve ordudan soğutma” gibi bir suç da vardır. Askere düşmanlık, düşmana askerliktir sözü de bu suç dahilinde yaptırımı olan bir suç olarak kabul edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: