Sağlık

Barfiks Bel Fıtığına İyi Gelir mi?

Omurganın bel kısmı beş omurdan ve disklerden oluşur. Bu bölge insan vücudunun ağırlığının en yüksek konsantrasyonunu içerdiği düşünülmektedir. Günümüzde bu disk içeriğinin omurilik kanalına, organların beslenmesini sağlayan sinirlere ve zaman zaman da omuriliğe baskı yaptığı bir hastalık olan lomber disk hernisi yani bel fıtığı daha yaygın bir haldedir. Bu hastalık için cerrahi tedaviler önerilse de bundan ayrı olarak fiziksel tedaviler ve destekleyici hareketler de mevcuttur. Barfiks hareketi de bu hareketlerden biridir.  Dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Peki nedir bu barfiks hareketi? Barfiks vücut ağırlık hareketlerinden biridir. Barfiks barından tutunarak kendinizi çeneniz barfiks barının üstüne gelecek kadar yavaşça yukarı doğru çekmek suretiyle bu hareketi gerçekleştirilmiş olunur. Barfiks hareketi sırt, omuz ve aynı zamanda kollardaki kasların hepsini birlikte çalıştırır. Bu hareket gövdeyi güçlendirmenin yanı sıra kasları da sağlamlaştırır. Kardiyo amaçlı ya da duruş bozukluğunun önüne geçmek için de yapılır. Sırttaki kaslar, omuzlar ve ön kol beraber çalıştığı için düzenli ve devamlı bir şekilde yapılması durumunda  barfiks bel fıtığının engellenmesine yardımcı olur.Bu hareket tam manasıyla yani çene barfiks barının üstüne gelecek şekilde yapılamasa dahi sadece bara tutunup ayak sallanması hareketiyle de omurga eklemlerinin arasını açmak suretiyle sinirlerdeki baskıyı azaltarak ağrılar azaltılmış olur. Bunların yanı sıra barfiks hareketi ile karın ve bel kasları da güçlenir. Bu da skolyoz için faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds