Bebeklerde Fitilin Etkisi Kaç Saat Sürer?

Bebeklerin bağışıklığı yetişkin ve çocuklara göre daha zayıf olduğundan özellikle sonbahar ve kış aylarında daha çabuk ve sık hastalanırlar. Bu durumda endişelenen anne babalar bebeklerini hemen kontrolünde olduğu çocuk doktoruna götürmelidirler. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda bilinçsizce ilaç kullanımından uzak durmanız gerekir.

Bu yazımızda bebeklerde kullanılan fitilin ne durumlarda kullanıldığını ve etkisinin kaç saat sürdüğünden bahsedeceğiz.

Fitilin genelde bilinen özelliği uzun süre dışkılama yapamayan bağırsakları uyararak dışkılamayı sağlayan kapsül ilaçtır. Kabızlık çeken bebeklerde kullanılan fitilin mutlaka doktor önerisinde kullanılması gerekir. Kabızlık çeken bebeğinizi fitil kullanımı yanında bağırsak hareketlerini sağlayacak gıdalarla destekleyerek fayda sağlayabilirsiniz.

Bunun haricinde bebeklerde fitil yüksek ateşte de kullanılır. Bebekte ateşi en etkili ve hızlı düşüren yol olan fitil kullanımı kısaca; fitil tedavisini uygulayacak kişi önce ellerini yıkamalı ve bebeğin dizlerini karnına doğru toparlayarak fitili doktorunuzun önerdiği dozda makattan yerleştirin. Fitili yerleştirdikten sonra bebeğinizi bir süre sabit tutun ki fitil makattan geriye çıkmasın. Bağırsakta çözülen fitil bebekte karın ağrısı yapabilir fakat geçecektir endişe etmeyin. Özellikle yüksek ateş için kullanılan fitilin etki süresi bebeklerde 3-4 saattir. Bir sonraki dozu doktor önerisi ile 3-4 saat sonra uygulayabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.