Bekunis Reçetesiz Satılır mı? Bağımlılık Yapar mı?

Bekunis ilacı kabızlığı gidermek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Kabızlığı giderici ve sindirim sistemini boşaltması dolayısıyla kilo vermek amacıyla yanlış bir kullanım şekli bulunmaktadır. Kilo vermek amacıyla bu yola kesinlikle başvurmayınız. Vücutta fazla su kaybı zararlara yol açabileceği gibi sıvı olarak kaybedilen kilo da tartıdaki rakamların oynamasından başka hiçbir şey değildir. Bu açıklamayı en başta yapmamızın sebebi Bekunis ilacının eczanelerde reçetesiz olarak satılıyor olması. Bu sebepten dolayı erişimi kolaydır ve bilinçsiz kullanımın sonuçları hakkında uyarıyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Hamam Kilo Verdirir mi?

Bekunis ilacının çalışma mantığı bağırsak hareketlerini artırarak dışkının vücutta hızlı atılmasını sağlar. Ayrıca su dengesini ayarlayarak dışkının yumuşak olmasına sebep olur.

Bekunis Bağımlılık Yapar mı?

Genel bir söylentidir ki, kabızlık veya sindirim sistemi ile alakalı ilaçlar bağımlılık veya kafa yapar. Bu durum Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Bor tarafından yanlışlanmış ve kabızlık ilaçlarının bağımlılık yapmadığı söylenmiştir. Ancak yine de Bekunis ilacına özel bir durum oluşabileceğinden doz ve kullanım süresi konusunda dikkatli ve ölçülü olunması gerekmektedir. Bu da hekim tavsiyesi ile sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Aknetrent Kullanılırken Süt İçilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara