Sağlık

Fertamir Kabızlık Yapar mı?

Demir eksikliği gündelik hayatı oldukça etkileyen ve farklı sağlık problemlerine neden olan bir hastalıktır. Daha çok kadınlarda görünen demir eksikliği anemisi, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk gibi etkilere sebep olabilir.

Fertamir’i kullanırken aç karnına kullanmaya ve süt, kahve ve çay ile kullanmamaya özen gösterir. Bu durum ilacın emilimini azaltır. Demir ya da demir türevi herhangi bir maddeye karşı duyarlıysanız ve bunun yanında karaciğer ve böbrek hastalığınız varsa kullanmamanız gerekir.

Fertamir ve diğer demir ilaçları farklı yan etkilere sebep olabilir. Dışkı renginden koyulaşması normaldir. Bunun yanında en yaygın, ishal, bulantı, tokluk hissi ve karında rahatsızlığa sebep olabilir. Fertamir kullananlar arasında çok yaygın olmayan bir yan etkiler; baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, dişlerde renk değişikliği, kaşıntıdır. Kabızlık ise yaygın olmayan yan etkiler arasında yer alır. Kabızlık yaşamaya sebep olabilir ya da midede hazımsızlığa sebep olabilir. Bunun için ciddi hazımsızlık yaşadığınız durumda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kaynak: titck.gov.tr, Fertamir Kullanım Talimatı, (erişim tarihi: 22 Ocak 2024)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.