Besiye Çekilmek (Besiye Çekmek) Nedir? Ne Demek?

Besiye çekmek ya da besiye çekilmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden ve deyim, atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “besiye çekmek” veya “besiye çekilmek” deyimlerinden söz edeceğiz. 

Besiye Çekmek Nedir? 

Kurbanlık koç, koyun veya inekler, satılmadan önce bolca yedirilir ve satışı konusunda bu durum mal sahibi için bir avantaj sağlar. Kurbanların besili olması kurbanı satarken önemli bir ayrıntıdır. Kurbanlık alacak kişiler, kurbanın besili olmasına dikkat ederler. Mal sahipleri ise bunu göz önünde bulundurarak satacakları malları birkaç ay öncesine besiye çekerler ve normalden daha fazla yem yemesini sağlarlar. Bu durum besiye çekmek olarak tanımlanır. 

İlginizi Çekebilir:  Mabet Ne Demek? Mabet Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Gündelik hayatta ise söz konusu bu kelimenin kullanıldığı bazı alanlar vardır. Örneğin spor yapan bir kişi, bol karbonhidrat ağırlıklı besinler yiyerek kilo almaya çalışır ve daha sonra sporla bu besinleri kasa dönüştürür. Sporcunun burada çok yemeye başlaması besiye çekilmek olarak değerlendirilebilir. 

İlginizi Çekebilir:  Halef-Selef Ne Demek?

Öte yandan bir kişinin çok yemek yemesi ve gereğinden fazla besin tüketmesi durumlarında ise söz konusu kişi için mizah amaçlı “besiye çekilme” ifadesi kullanılır. 

Ama esasında söz konusu ifade kurbanlık malların satılmadan önce normalden fazla besin tüketmesi ve bu sayede satışı konusunda avantajlı olmasına neden olmasını belirtmek için kullanılır. Besiye çekilen hayvanlar, ahıra kapatılarak gece gündüz yem yerler ve vücutları kısa sürede normalden daha fazla büyür. Çok uzun süre hayvanın besiye çekilmesi zararlı olabilir. Bu yüzden hayvanın kurbandan birkaç ay önce besiye çekilmesi gerekir. 

İlginizi Çekebilir:  Nosyon Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara