Bende (Bizde) Nasıl Yazılır? Doğru Yazılışı Nedir?

Bende ben de ya da bizde veya biz de kelimelerinin doğru yazılışı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli bazı kelimelerin doğru yazımlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca bende, bizde kelimelerinden ve doğru yazılışlarından söz edeceğiz.

Bende Nasıl Yazılır?

Öncelikle ‘bende’ kelimesinin bitişik mi ayrı mı yazılması gerektiği konusunda cümlenin akışına ve anlamına bakmamız gerekmektedir.

>> Aradığın kalemi dün bende unutmuşsun, yarın okula getireceğim. <<

Eğer cümlemiz yukarıdaki gibiyse bende kelimesi burada bulunma hal ekinde vazifesi görmektedir. Bundan dolayı -de eki burada bitişik yazılmalıdır. Bu cümlede -de ekinin ayrı yazılması hem anlatım bozukluğuna yol açar hem de yazım yanlışına sebep olur.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Civanmert

>> Antalya’ya gidecekseniz ben de sizinle gelmek isterim. <<

Eğer cümlemiz yukarıdaki gibiyse ayrı yazılması gerekmektedir. Nitekim burada -de eki cümleye istisna anlamı katmaktadır ve bağlaç görevindedir. Bu nedenden dolayı bu cümledeki -de ekinin ayrı yazılması gerekir. Bitişik yazılırsa anlatım bozukluğu olur.

İlginizi Çekebilir:  Seküler Nedir? Kime Denir?

Bizde Nasıl Yazılır?

Yine ‘bende’ kelimesi gibi ‘bizde’ kelimesinin nasıl yazılacağını cümlenin akışan göre belirleriz. Bağlaç anlamında kullanılan -de eki ile bulunma hal eki olan -de eki birbirinden farklıdır.

>> Bu gece bizde kal yarın gidersin. <<

Eğer cümlemiz yukarıdaki gibiyse buradaki bizde kelimesi bitişik yazılmalıdır. Nitekim bu cümledeki -de eki bulunma hal eki anlamını taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Müddeiumumi Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

>> Biz de sizin gibi 15 dakika önce geldik. <<

Eğer cümlemiz yukarıdaki gibiyse burada ‘bizde’ kelimesinde yer alan -de eki ayrı yazılmalıdır. Nitekim -de eki burada bağlaç görevini görmektedir. Cümleye istisna anlamı kattığı için ayrı yazılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz