BMW DSC Işığı Sönmüyor, Sebebi Nedir?

ASC sisteminin geliştirilmiş olan DSC, her ne kadar varlığı ile BMW kullanıcılarını mutlu etse de yaktığı arıza lambası ile hemen herkesin kâbusu olma yönünde ilerliyor. Neden yanar DSC lambası, nasıl söndürülebilir?

DSC ışığı neden yanıyor, nasıl söndürülebilir?

Sisteme bağlı olan lamba 2 farklı durumda yanacaktır. Bu seçenekleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Aracınınız patinaj durumunda ya da kaydığı durumlarda yanması: Bu bir arıza değildir, sizin için her hangi bir risk teşkil etmez. Tamamen bilgilendirme amacı ile yanmaktadır. Size risk durumunu ve kontrollü olmanızı tavsiye ediyoruz. Kayma ya da patinaj bittikten sonra lamba otomatik olarak sönecektir. Bu nedenle sizin her hangi bir şeye müdahale etmenize gerek kalmamaktadır.

2- Bir arıza oluştuğunda devamlı yanması: Korkulan durum bu. Muhtemelen bir sistem arızası söz konusu. Tavsiyemiz, vites kolunun hemen üst kısmında bulunan düğmeden sistemi açıp kapatmaya çalışmanız. Bunu birkaç kez peş peşe deneyebilirsiniz. Eğer düzelmezse aracınızı komple stop ettirip tekrar çalıştırmayı deneyin. Eğer lamba durumunda bir değişiklik gözlemleyememişseniz ne yazık ki sistemde bir arıza söz konusudur. Sağlıklı sonuç alabilmek adına clip cihazına bağlanıp sistem taraması yaptırılması gerekli. İstatiksel açıdan genelde bu arızayı en fazla DSC Ünitesinin arızalı olduğu durumlarda veriyor. Elektronik beyinciler bu parçanın tamirini yaptıklarını bildirse de ne kadar sağlıklı sonuç alındığı tartışma konusu. İşinizi riske atmak istemezseniz tamir yerine direk değişimini tavsiye edebiliriz.

BMW Marka araçlarda DSC tuşu farklı yerlerde bulunsa da arızanın çözümü yukarıda tarif ettiğimiz şekilde çoğunlukla hallolmaktadır.

İlk maddede belirttiğimiz gibi bu her zaman bir arıza göstergesi olmayabilir. Fakat aracınızı kaydırmak için bu tuşu kullanıp sürekli de aktif edersiniz aracınızın sistemine zarar verebilir. Her ne kadar bunlar spor araç zaten kullanım amaçlarından biri bu diye düşünseniz de aracınızın yıpranması çok daha hızlı olacaktır. Trafiği tehlikeye atma konusunda bahsetmiyoruz bile. Çünkü bunu kapalı alanlarda yaptığınızı varsayıyoruz. Yine de her koşulda bu tuşu de aktif ettiğinizde BMW’nin çok maliyetli tamir masraflarını da kabullenmiş olduğunuzu hatırlatmak isteriz. Güvenli sürüşler dileriz.

One thought on “BMW DSC Işığı Sönmüyor, Sebebi Nedir?

  • Ocak 9, 2023 tarihinde, saat 11:57
    Permalink

    Merhaba Benim bir sourm var 1999 e39 sahibiyim aracım geçen radiyaotör kazanından hararet yapıp radiyatör kazanın çatladı ve tüm suyu motor kısmına boşalttı ABS beynini ıslandı ve ardından DSC ve ABS ışıkları yandıABS ışığı kurduktan sonra DSC ışığı yanıyor ve Km göstergesi çalışmıyor ne yapmalıyım

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber