BMW E90 Lastik Basınç Sensörü Nerede?

Son zamanlarda 2006 yılından sonra üretilmiş olan araçlarda kullanılması zorunlu hale getirilen basınç sensörü genelde TPMS olarak biliniyor. Araçlara kablosuz olarak monte edilen bu sensör, aracınız hareket halinde olduğu durumlarda sürücüye lastiklerin etkisi altında olduğu basınç ve sıcaklığı bildiriyor. Sürücülerin güvenliği için lastiklerin basıncı çok önemli bir detaydır. Lastiğin hava kaçırması durumunda sürücüyü ivedilikle uyararak aracı hemen durdurması ve lastiklerin havasını kontrol etmesi gerektiğini araç sürücüsüne bildiriyor. Bunun sonucunda daha kötü olaylara sebebiyet vermeden en yakın lastik tamircisine doğru giderek lastiklerinizin havasını kontrol etmelisiniz. Bu sensör hangi araçta kullanılırsa kullanılsın ister hususi isterse ticari olsun aşırı derecede gereklidir.

Lastik Basınç Sensörü Sönmüyor

Lastik basınç sensörü bazı durumlarda hataya düşebilir. Sensör sürekli yanıyorsa mutlaka aracınızın lastik basınçlarını kontrol etmelisiniz. Araç markanıza göre lastik basınçlarının olması gereken limitler firmalar tarafından belirlenmiştir. Aracınızın yapım sürecinde bu limitler göstergeler tarafından sabitlenerek aşağıya düştüğünde veya yukarıya çıktığında size uyarılar verecektir. Eğer aracınızın lastiklerinin doğru basınç aralığında olduğuna emin olmanıza rağmen ışık sürekli yanıp sönüyorsa, araç gösterge paneli üzerinden basınç sensörünü sıfırlamayı denemelisiniz. Araç gösterge paneline ulaşmak için, aracınız stop halindeyken debriyaj ya da frene basılı tutarak start – stop düğmesine basılı tutmanız gerekmektedir. Karşınıza gelecek olan menüden “basınç ayarı” bölümünü bularak sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. Sıfırlama işlemini tamamladıktan sonra hala ışıklar yanmaya devam ediyorsa aracınızı bir servise götürerek lastik bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir.

BMW Lastik Basınç Sensörü Ne İşe Yarar? Nerede Bulunur?

BMW E90 aracında lastik basınç sensörü aracınızın jantlarının içine monte edilmiş bir şekilde bulunmaktadır. Lastiklerin havasının durumuna göre dönme hızlarını hesaplayarak sürücüye bilgi vermektedir.  Lastik basınçları bu sensörler tarafından ölçülerek araç beynine rapor halinde gönderilmektedir. Bu raporlar ise olağanüstü durumlar içeriyorsa gösterge panelinde ikaz ışıkları yanmaya başlamaktadır. Sürücünün bilgi alacağı ikaz ışıkları ise aracın ibrelerinin bulunduğu bölgede yani gösterge panelinde yer almaktadır. Sürüş anında ikaz ışıklarının bulunduğu bölgeye sürekli dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: