Uyumadan önce ağrı kesici içilir mi ?

Pek çoğumuzun hemen her ağrı hissettiği anlarda hatta çoğu zaman ise psikolojij veya kendimizi rahatlatmak gereği duyduğumuz anlarda hemen ağrı kesicileri başvuruyoruz değilmi ? Fakat şuan konumuz uyumadan önce ağrı kesici içilir mi ? Bu yazımızdan sonra biraz daha özen göstereceksiniz.Kullandığınız ilaçlara, ağrı kesicilere özellikle reçeteli olan diğer ilaçlara çok dikkat etmelisiniz, çünkü bunların uyku düzeninize çok çeşitli etkileri olabiliyor. Uyumadan önce ağrı kesici içilir içilmez sorusuna gelicek olursak… bu konu kişiden kişiye değişir ancak kimi ilaçlar uyuşukluk yaparken kimileri de size enerjik hale getirebilir ve uykunuzu kaçırabilir. Bu rahatsızlıklar özellikle antidepresanlar da daha fazla görülür.Ancak ağrı kesiciler de çoğu zaman uyku bozukluğuna sebep olabilir.Bu nedenle yatmadan önce aldığınız ağrı kesici ilaçlara dikkat etmelisiniz.En doğru tercih doktorunuz aksini söylemediği sürece her türlü ilacı gün ortalarında almanızdır.

Tabi ki uyku ilaçları buna dahil değildir. Çünkü bunların hemen uykudan önce alınması tavsiye edilir ki işe yarasın değil mi ? Aslında işin özünde herhangi bir ilaca başlamadan önce her ne durumda olursa olsun doktorumuza başvurmak bize en doğru sonuca ulaşmanız konusunda oldukça yardımcı olacaktır.İlaçlarımızı hangi saatte almamız gerektiğini ve ne tür yan etkileri olduğunu, nasıl doğru kullanılırsa daha etkili sağlığımıza kavuşmamız konusunda en iyi yardımı doktorlarımız tarafından bilgilendirilerek alabiliriz.Genellikle uyku öncesi yapılmaması gereken davranışları araştıran bir toplumuz, ne yazık ki uyku öncesi yapılmaması gerekenler yerine yapılması gerekenleri araştırıp uygulasak daha rahat ve temiz bir uyku bizi bekliyor olucak.

Ancak sizler size en doğru uyku tavsiyelerini verebilecek fikirlerimize erişme şansına nail olan kişilerdensiniz.Sanırım bu yazıyı okuyorsan biraz uyku problemi sorunun var diye düşünerek yardımcı olabilecek bir kaç sizler için hazırladığımız ip uçlarını değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.Uzman düzeyde kontrol gerektirmeyen durumlar için size önerebileceğimiz mevcut tavsiyeler şunlardır; rahat ve düzgün bir uyku uyuyabilmek için denemeler yapın özellikle sizin için ideal olan yatış ve kalkış saatini mutlaka bulun ve bu uyku saatlerinizi alışkanlık haline getirip,düzenli uyku saati ile hayatınızı yoluna koyun. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sizlerde görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi yorum kısmına iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.