BMW Orijinal Yedek Parça Nasıl Anlaşılır?

Aracınız bir arıza yaşadığında, mecburen yedek parça satın almanız gerekir. Araba yedek parçaları satın alırken veya değişim yapılırken yaşanılan en büyük zorluk ise, parçanın orijinal mi sahte mi olduğunu belirlemektir. İki tür alıcı vardır; orijinal parçaları satın almakta daima ısrar eden ve orijinal parçalar pahalı olduğu için yan sanayi ürünü parçaları satın almak isteyenler. Bununla birlikte, ilk tip alıcılar bile, yedek parçada cazip bir indirim sunuluyorsa, farkında olmadan kandırılarak başka üreticilerden tedarik edilen taklit edilmiş sahte parçaları satın alabilir.

Şu ipuçlarını takip ederek, satın aldığınız yedek parçanın orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu ayırt edebilirsiniz:

Garanti kapsamı olup olmadığına bakın

Alıcıya güven tescil edebilmek için, saygın birçok firma orijinal ürünler için garanti süresi veriyor ve değişim ve iade kabul ediyor. Taklit yan sanayi ürünlerinde ise böyle bir değişim-iade imkanı söz konusu değil.

Ürün kutusundaki hologram ve seri numarasına bakın

Artık genellikle firmalar, ürün ambalaj kutularının açılma noktalarında taklit edilmesi zor bir hologram kullanıyor. Bu hologramlar o ürünler için mühür görevi görüyor ve sizden önce açılmışlarsa anlayabilmenizi sağlıyor. Ayrıca, her ürüne ayrı verilen seri numaralarla, firmanın çevrimiçi adresinden tescilli ürün kaydını görebiliyorsunuz. Ek olarak, ambalajın renginin ve tasarımının gördüğünüz diğer ürünlerle aynı olup olmadığına dikkat edin. Genellikle paketleme birebir kopyalanmaya çalışılır, ancak renkler ve tasarım biraz farklılık gösterebilir. Sahte parça üreticileri genellikle daha koyu renkler kullanır. Farkları kontrol etmek için online tedarikçi sayfalarından ürün tasarım ve renklerini kontrol edebilirsiniz.

Garip bir dil ​​kullanılıp kullanılmadığına bakın

Pek çok parça tedarikçisi kılavuzlarında garip bir dil kullanabilir ve teknik belgeler yazım hataları içerebilir. Bununla birlikte, ne kadar garip olursa, sahte olması o kadar muhtemeldir.

Fatura Talep Edin

Yedek parça alırken ücretsiz de olsa muhakkak firma tarafından kesilmiş faturanın bir örneğini isteyin. Bu fatura üzerinden ürün seri numarasını ve hologram bilgilerini karşılaştırabilirsiniz. Uyuşmazlık varsa, orijinal parça olmayabilir.

“Made in” Etiketlerini Kontrol Edin

Genellikle küçük bir yazı tipiyle yazılmış olan üretim ülkesini kontrol edin. Bu ülkenin bu parçaları gerçekten yapıp yapmadığını öğrenmek için Google’ı kullanın.

Parçalarda asimetri olup olmadığına bakın

Parçaya yakından bakın ve bazı alanların simetrik olup olmadığını, kaba kaynak veya pürüzlü bir yüzeyin göze çarpıp çarpmadığını kontrol edin. Parçalarda, bu belirtiler varsa sahte olması muhtemeldir.

Çok Fazla İndirim

Tedarikçilerin çoğu, pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak kabul edilebilir olan indirimler sunar. Ancak, tedarikçi inanılmaz miktarda indirim teklif ediyorsa, dikkatli olmalısınız. Gerçek olamayacak kadar iyiyse, doğru olmayabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: