Borsada Bedelsiz Sermaye Artırımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Borsayla yeni ilgilenmeye başlayan pek çok kişi borsada bedelsiz sermaye artırımı konusunu yakından öğrenmeye girişmektedir. Bu işlem şirketler için finans kaynağı anlamını taşımaktadır. Bu nedenle de şirketlerin büyük bir bölümü genellikle sermayelerini artırmak adına bu yolu tercih etmektedirler. Farklı şekillerde yapılan bu sermaye artırımı ile birlikte şirketler daha hızlı bir şekilde büyümeyi hedeflemektedirler. Sermaye artırımı için şu yollar tercik edilmektedir:

• Vergi avantajı

• Enflasyon

• Hissenin satışını artırmak

Bedelsiz sermaye artırımı birçok şirketin yapmakta oldukları bir durumdur. Yapılan bu sermaye artırımının hisseye olan etkisi de pek çok kişi tarafından merak edilir. Borsa için bedelsiz sermaye artırımının hisseye olumlu yönde katkısı bulunmaktadır. Bedelsiz olarak sermayenin artırılması hissenin de yükselmesine yardımcı olmaktadır. Borsada bedelsiz sermaye artırımının yayılmaya başladığı andan itibaren hissenin de değeri yükselmektedir. Bu sebepten dolayı şirketler genel olarak bedelsiz sermaye artırımı yapmakta ve bu şekilde de hisselerin değerini yükseltmeye uğraşmaktadır. 

Sermaye artırımının hisseye etkisi bazı kişiler tarafından mantıksız gibi görünebilir. Ancak bu konu hakkında kendini geliştirmeyen küçük yatırımcılar genellikle hisse sayısının yükselmesi beklentisiyle atağa kalkmaktadır. Ancak bu konunun yakından araştırılması ve yeteri kadar bilgi sahibi olarak hareket edilmesi gerekir. Bu şekilde yapıldığı zaman borsada sermaye yükselterek hisse değeri iyi bir şekilde yükseltilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.