Ekonomi

Borsada KİE, GİE ve İKG Ne Demek?

Borsada işlem yaparken mutlaka bilmeniz gereken temel kavramlardan olan İKG, KİE ve İKG temel emir türlerindendir. Önceki yazılarımızda tahtacı kavramından bahsetmiştik. Tahta diye tabir edilen işlem panosuna gerçekleşmesini istediğiniz emri mobil ya da bilgisayar üzerinden verebilirsiniz. İptale Kadar Geçerli, Kalanı İptal Et ve Gerçekleşmezse İptal et, pasifte bekleyen emirleri ilgilendiren birer tabirdir. Bu emir türlerini kullanımınıza bağlı olarak işlemin bir kısımını ya da tümünü iptal etmiş sayılırsınız.

İptale Kadar Geçerli (İKG) Ne Demek?

Bu emir türü girildiği andan itibaren yatırımcı tarafından iptal edilmediği sürece  geçerli olacaktır. Sözleşmenin vade sonunda emir otomatik olarak iptal edilir. Bu emir türü aşağıdaki emirler gibi her hangi bir başka koşula bağlı olmadığı anda çalışır.

Kalanı İptal Et (KİE) Ne Demek?

Emir girildiği zamandan itibaren karşıda pasifte bekleyen emirlerin o anki durumuna bağlı olarak, emrin kalan kısmının tümünü direkt olarak iptal etmenize yarayan emir türüdür.

Gerçekleşmezse İptal Et (GİE) Ne Demek?

Bu emir türü sıklıkla KİE ile karıştırılmaktadır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu temel mantık aynı olmakla beraber şunlardır;

  • Emrin ufak bir kısmının gerçekleşeceği bir durum yoksa dahi emrin tamamı iptal edilir,
  • Bu işlemde de eğer koşullar sağlanırsa iptal edilmeden tüm emir gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds