Ekonomi

Kredi Kartı Başvurusunda Yenilikçi Çözümler Sizlerle

Kredi kartları, günümüzün önemli bir ödeme aracı haline gelmiştir. Büyük satın alımlarda, bütçe planlamalarında ve taksitlendirmelerde önemli bir yeri olan bu kartlar, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle ilk defa kredi kartı başvurusu yapacak olanlar, sürecin nasıl ilerlediğiyle ilgili bilgi sahibi olmalıdır.

Kredi Kartı Başvurusunda Yenilikçi Çözümler Sizinle 

Kredi kartları, günümüzün önemli bir ödeme aracı haline gelmiştir. Büyük satın alımlarda, bütçe planlamalarında ve taksitlendirmelerde önemli bir yeri olan bu kartlar, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle ilk defa kredi kartı başvurusu yapacak olanlar, sürecin nasıl ilerlediğiyle ilgili bilgi sahibi olmalıdır. 

Başvuruların değerlendirilmesi, farklı finans merkezlerinde değişkenlik gösterir. Banka politikaları, seçtiğiniz kartın nitelikleri gibi faktörler bu süreçte rol oynar. Ancak genel yapı hemen her yerde aynıdır. Kredi kartı başvuru sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, konu hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. 

Kredi Kartı Çıkması İçin Ne Yapmalı? 

Bankaların prosedürleri ve işleyişi açısından kredi kartlarının herkese temin edilmesi risklidir. Halihazırda elinizde olmayan bir miktar para, ödemeleriniz için banka tarafından temin edilir. Siz de bu meblağı ileriki bir tarihte, genellikle parça parça ödersiniz. Bu noktada, bankanın bir şekilde gelecekteki borcunuzu ödeyeceğinize dair bir teminata ihtiyacı vardır. 

Bu teminat; geliriniz, mevcut borçlarınız ve geçmiş harcama alışkanlıklarınız göz önüne alınarak belirlenir. Yani, bankanıza sunduğunuz evraklar incelendiğinde, daha önceki işlemleriniz göz önüne alınır ve size temin edilecek parayla, ne kadar sorumlu davranacağınız hesaplanır. Elbette ödenmeyen borçlar bankanın sorun yaşamasına neden olur. Bu sebeple finans merkezleri, kanıtlara dayanarak güvenilir profillere kredi kartı verir. 

Kredi notu denilen konsept, bu noktada karşınıza çıkar. Bu not, başvuran kişinin uygun bir aday olup olmadığını belirten bir sayıyı işaret eder. 1 – 1900 arasındadır. Sayı arttıkça, kredi kartı alma olasılığınız artar. Yani kredi kartı çıkması için öncelikle notunuzun yüksek olmasına gayret etmeniz gerekir. 

Kredi Notu Düşük Olanlar Kart Başvurusu Yapabilir mi?

1 – 1900 arasında belirlenen kredi puanlarının bankalar için farklı anlamları bulunmaktadır. Bu anlamlar aşağıdaki gibi sıralanır: 

 • 0 – 699, çok riskli olarak tanımlanır. Skoru bu olan başvurular reddedilir. 
 • 700 – 1099 aralığı, orta risk grubudur. Diğer faktörlerin detaylı incelenmesi sonucu kabul veya red alırlar. 
 • 1100 – 1499, az risklidir. 
 • 1500 – 1699, “iyi” değerlendirilir. Bu kategorideki adaylar genellikle kabul alır.
 • 1700 – 1900 arası “çok iyi” sınıfındadır. Herhangi bir istisnai durum yoksa doğrudan kredi kartı başvuruları onaylanır. 

Bu numaralara baktığınızda, puanınızın 1500 – 1900 arasında olmasının şansınızı büyük ölçüde artıracağını görürsünüz. Çok riskli kategorideyseniz, red alma ihtimaliniz yüksektir fakat bu durum başvuru yapamayacağınız anlamına gelmez. Dönem dönem riskli grupta olanlar için başvuru yolu açan bankalar vardır. 

Kredi Notu Nasıl Arttırılır? 

Eğer notunuz kredi kartı almanızın önüne geçen bir engelse, artırmak için çeşitli stratejilere başvurabilirsiniz. Değerlendirebileceğiniz bazı seçenekler aşağıdaki gibi sıralanır: 

 • Takip altındaki borçlarınızı yapılandırmak
 • Tarihi geçen ödemeleri takip altına alınmadan önce ödemek
 • Borçlarınızı düzenli ödemek
 • Asgari tutarın üzerinde ödeme yapmak
 • Faturalar için otomatik ödeme talimatı oluşturmak
 • Yalnızca aktif olarak kullandığınız banka hesaplarını açık tutmak
 • Diğer kredi kartlarınızın limitini düşürmek

Yeni alacağınız kredi kartındaki bütçe yönetiminiz, bir sonraki notunuzun üzerinde de etkili olacaktır. Ayrıca belli bir süre sonra limiti artırmak istediğinizde de skorunuz karşınıza çıkacaktır. 

Kredi Kartı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Notun yanı sıra, başvuru sürecinin olumlu ilerlemesi için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunur. Bu detaylar, onay alma ihtimalinizi artırır. İlk olarak size uygun bir banka ve kart seçtiğinizden emin olmalısınız. Akbank kredi kartı başvurularında Akbank Mobil veya “akbank.com” adresini inceleyerek tüm detayları görebilirsiniz. 

Seçtiğiniz finans merkezinin işbirlikleri hakkında bilgi sahibi olmak, fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmanıza olanak tanır. Sürekli alışveriş yaptığınız markalarda avantajlar sunan merkezleri tercih etmek isteyebilirsiniz. 

Süreç boyunca sağladığınız bilgilerin doğruluğu hayati önem taşır. Bankalar, verilerin kontrolü konusunda oldukça hassastır. Herhangi bir yanlış yönlendirme, doğrudan olumsuz yanıt almanıza sebep olabilir. Bu nedenle tüm bilgileri eksiksiz iletmeniz oldukça önemlidir. 

Kredi kartlarının yıllık aidatı bulunmaktadır. Bu aidat, kartı hiç kullanmasanız bile ödemeniz gereken bir meblağı işaret eder. Başvurudan önce farklı aidat alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi