Borsada Tahtacı Ne Demek?

Borsa üzerinde yatırım yapmaya yeni başladıysanız bu şekilde ilginç gelebilecek onlarca tabire alışmaya hazır olmalısınız. Bugünkü konumuz tahtacı tabiri nedir? Borsada tahtacı ne iş yapar? Hemen cevaplayalım aslında şu an hiçbir iş yapmaz detaylara şimdi geçebiliriz.

Borsa konusunda detaylı bilgiye sahip olmayan milyonlarca insanın kafasındaki çok kafa karıştırıcı görünen ama aslında çok basit olan mantık ile açıklayalım tahtacı deyimini. Borsada tahtacı, şirket hisselerinin değerlerini alış satış işlemlerini tahtaya yazığ dengeleyen görevlinin lakabıdır. Tabi bahsettiğimiz çok çok eski zamanlar.

İnsanların kafasını karıştıran konuya derinlemesine girecek olursak, dolar Euro ve döviz harici borsada işlem yapılan hisse senetlerinin değerini kim belirler? Evet cevap eskiden tahtacı olsa da artık tamamen yapay zekaya sahip akıllı robotlar belirler. hisse senedinin fiyatının belirlenmesi için arz talep mantığından faydalanılır. Sistem aslında çok basittir tam olarak bir denge noktasına gelene kadar talip ne kadar fazla ise borsada hisse senedinin fiyatı o derece yükselir aynı zamanda arz fazla kalır ise tam tersi şekilde hisse senedinin fiyatı düşer. Bunu belirleyen tahtacılar tahtaya yazarak basit bir matematiksel işlem ile eski zamanlarda hisse senetlerini değer biçerlerdi. Bu yüzden borsada hisse senedinin fiyatının belirlenmesi tahtacılar tarafından basit bir matematiksel işlemi ile yapılırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle