Ekonomi

Kredi Kartı Alırken Para Ödenir mi?

Kredi kartı başvurusu yapmadan önceKredi kartı alırken dikkat etmeniz gereken pekçok. Olsa da bu yazımızda kredi kartı alırken para ödenir mi? Sorusuna cevap vereceğiz. Kredi kartı başvurusu yapmadan önce burada bahsettiğimiz şey Aidattan başka olarak, bankalar kredi kartı vermek için herhangi bir kart ücretinin başvuru sırasında talep ediyorlar mı onu öğrenmek olacaktır. Aslına bakarsanız bir çok banka kart yenileme ücretinden dahi hiçbir şekilde para almamaktadır. Fakat bazı bankalarda kart yenileme ücreti adı altında 20 tl eden başlayan ücretlerle sizden para talep edilebilir. Bu yasal bir ücrettir.

Ancak burada bahsedeceğimiz asıl şey başvuru sırasında talep edilen bir para var mı onu öğrenmek olacaktır. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki bankaların birçoğu başvuru sırasında sizden hiçbir şekilde başvuru ücreti ya da kart ücreti adı altında para talep etmez. Fakat başvuruda sözleşmeye imza atmadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı size hatırlatmak isteriz. Sözleşmede yazan yıllık aidat ve kart ücretlerini detaylı olarak okuyunuz. Millet olarak alışkanlığımız genellikle sözleşmeleri okumamak yönünde olduğundan dolayı bu konuda sonrasında çok sıkıntı çekilebiliyor Ve bankalar sonrasında sıkıntı yaşadığını zaman buna cevap olarak bütün maddelerin sözleşmede geçtiğini söylüyorlar.

Sözleşmeyi detaylı bir şekilde okuduktan sonra aklınıza takılan herhangi bir şey olursa çekinmeden banka görevlisine lütfen hepsini madde madde sorunuz. Bu sizin ileride yaşayacağınız problemin önüne geçecektir. Kredi kartı alırken para ödenmez. Ama sonrasında karşınıza sürpriz çıkmaması için biraz sakin hareket etmeniz faydalı olacaktır.

Ayrıca sizi arayarak çok yüksek limitli kredi kartı çıktığını ve başvuru için bir para ödemeniz gerektiğini size söylerler ise bu konuda aklınızda bir soru işareti gelmeli. Kredi kartı ile ilgili dolandırıcılık özellikle son günlerde çok yüksek olduğundan, sizi dolandırmaya çalışıyor olabilirler. Bunu teyit etmek için bankanın resmi numaralarını arayarak bir numaradan arandığınızı ve böyle bir şeyin gerçekten olup olmadığını sistem üzerinden kontrol ettirerek emin olabilirsiniz.

Durum tüm kredili ürünler için aynı şekilde geçerli değildir. Örneğin, kredi başvurusunda dosya masrafı adı altında sizden belirli bir oranda para talep etmeleri normal olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.