Buji Yakıtı Etkiler mi?

Buji aracın motorunun hareketini sağlayab olmazsa olmaz bir parçadır. Teknik olarak anlatmak gerekirse, yanma odasındaki yanma tepkimesini başlatmak amacıyla kıvılcım çıkararak hava-yakıt karışımını patlatır. Buji konusunda dikkat etmeniz gereken yegane şey tüm bujilerin sağlıklı çalışıp çalışmadığı olacaktır. Çatlak veya arızalı buji yakıtı etkiler. Ne boyutta ve nasıl etkilediğini ise gelin beraber inceleyelim. Sitemizde yakıtı etkileyen faktörleri içeren onlarca makale bulunmaktadır. Yazıyı okuduktan sonra diğer yazılara da göz atmanız cebiniz için ekstra tasarruf sağlayacaktır.

Buji Yakıtı Etkiler mi? Artırır mi?

Bujilerin teknik olarak ateşleme görevi olduğunu söylemiştik. Eğer bu ateşleme sağlıklı bir şekilde sağlanmazsa zamanlı motor pistonları istenilen hızda hareket ettirecek gücü verebilmek amacıyla daha fazla hava ve yakıtı boşu boşuna içeri püskürtecektir. Bujilerde ufak eskimeler yakıtı etkilemez. Ancak bujilerden birinde çatlak varsa aracınızın yakıtı yüzde 20 civarına kadar etkilenir. Yakıt artışının buji dolayısıyla olup olmadığını daha rahat anlamanız için aşağıdaki noktalara dikkat edin;

  • Çekişte her hangi bir düşüş var mı?
  • Araç anlamsız şekilde stop ediyor mu?
  • Yakıtta anormal bir artış söz konusu mu?
  • Aracınız tekleme yapıyor mu?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar arıza tespitini tam yapmanızı sağlar.

İridyum Bujisi Yakıtı Etkiler mi?

İridyum buji yakıt tasarrufu sağlamaz. İridyum bujinin tek faydası daha sağlam yapıda olduğundan dolayı uzun ömürlğ olması ve düşük kilometrede bir değişiminin lüzuml olmamasıdır. Buji tipi yerine detay bir noktaya dikkat etmek isterseniz buji tırnak ayarı konusuna dikkat etmelisiniz.

Kızdırma Bujisi Yakıtı Etkiler mi?

Kızdırma bujisinin tek işlevi dizel araçlarda soğuk havalarda başlangıç sıcaklığını yakalamak amacıyla yüksek sıcaklıklara çıkarak tepkimenin başlamasına yardımcı olmaktır. Kızdırma bujisi yakıta her hangi bir şekilde etki etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: