Honda Araçlarda Klima Çalışmıyor Tüm Çözümler

Özellikle günümüzde klima artık kullandığımız araçlarda bir vazgeçilmez haline geldi. Aracımızın tüm sisteminde olduğu gibi klima parçalarının da düzenli bakımının ve temizliğinin yapılması gerekmektedir. Eğer gerekli hassasiyet gösterilmezse bir anda sıcaklar bastırdığında arabanın içerisi sizin için bir cehennem haline gelebilir. Özellikle tatile gidiyorsanız ve kontrollerinizi yaptırmadıysanız şehirler arası yol keyifli bir yolculuktan işkenceye dönüşebilir. Özellikle Honda marka araç kullanıcıları bu durumdan fazlasıyla şikayetçi. Honda civic klima çalışırken titreme gibi bir sorun ortaya çıkartıyor. Bu durum aracın kalkışını ve performansını etkiliyor. Tabi klima arızalarının belli başlı çözümleri de bulunuyor. Bu çözümlerin tamamını sizler için toparladık ve tek bir yazı haline getirdik.

Aracımın Kliması Çalışmıyor

Aracınızın kliması aracınızın içini yeterince soğutmuyorsa en temel sorun klima gazıdır. Klima gazı, kompresör yardımı ile dışarıdan gelen sıcak havayı soğutarak içeri gönderilmesini sağlar. Klima gazı eksilmiş veya bitmişse kompresör çalışmaya devam eder fakat yeterince soğutmaz. Kompresöre kulak vererek arabanın klima gazının bittiğini anlayabilirsiniz. Bunun çözümü size çok büyük maddi külfetler açmayacaktır. Bir ustaya ya da bir yetkili servise aracınızı götürerek klima gazını doldurtabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Honda CRV VSA Lambası Yanıyor ve Aracın Çekişi Düşüyor Çözümü

Klima gazı çok sık bitiyor gibi bir şikâyetiniz varsa yetkili serviste klima kaçak testine aracınızı sokarak kaçak olan yeri tespit edebilir ve tamir ettirebilirsiniz.

Aracımın Kliması Sıcak Vermiyor

Eğer aracınızda klimayı sıcak olarak açtığınızda içeriyi ısıtmak yerine soğutuyorsa muhtemelen klima fanınız arızalanmıştır. Klimanızın bütün hız seviyelerini test ederek bu sorunu anlayabilirsiniz. Eğer bu nokta da bir sorunla karşılaşmadıysanız sorun polen filtrenizde veya havalandırma kutusunda olabilir.

Klimanızı etkileyen polen filtreleri dışarıdan içeriye toz, duman ve alerjik maddelerin içeriye girmesini engellemektedir. Polen filtreleri 10.000 bakımlarında değişmelidir. Diğer türlü klimanızda daha büyük arızalara sebebiyet verebilir. Tozlu yollarda çok vakit geçiriyorsanız bu bakım aralığı daha çok sıklaştırılmalıdır. Honda civic klima çalışmıyor gibi sorunlarınız var ise polen filtrenizi kontrol ettirmenizde fayda var diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Golf 7 Akü Arızası Çözümü Nedir? Golf Akü Arızaları?

Klima Çalışırken Titreme Oluyor

Aracınızda klima açtığınızda eğer motorda bir titreme yaşıyorsanız problem klima motorunda veya aküde olabilir. Klima motorundaki bir arıza bütün işleyişi etkileyerek titremeye sebep olabilir. Honda civic klima çalışırken titreme yapıyorsa klima motorunu iyi bir ustaya emanet ederek kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Geciken bakımlar sonucun bu tarz sorunlar daha büyük maliyetli arızalara sebebiyet vererek sizi biraz yorabilir.

Günümüzde araçların neredeyse tamamının ithal olmasından kaynaklı olarak yedek parça piyasası da fazlasıyla yükselerek cebimizi yakmaya başladı. Genelde ustalar bu tarz sorunları yeni motor takarak değil çıkma parçalar satın alarak, tamir yöntemi ile çözmeye çalışıyorlar. Ustanıza bunu rica ederseniz klima motorunuzu en ayrıntılı şekilde inceleyerek sorunlu parçaların değişimini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem daha uygun fiyatlar ile uygulanmakta olup sorununuzu çözecektir.

İlginizi Çekebilir:  Ford Ranger ABS Lambası Yanıyor Çözümü

Klima Radyötörü Temizlenmeli mi?

Klima radyatörü, motordan aldığı sıcak suyu soğutarak motora tekrar gönderimini sağlar. Bu sayede motorun ısısı belirli bir derecenin üzerine çıkamaz. Bu durum motor parçalarının daha düzenli çalışmasını sağlar. Fakat yolda giderken böceklerin ve sineklerin radyatöre yapışması kaçınılmazdır. Çünkü klima radyatörleri ön panelde tampon içerisinde bulunmaktadır. Düzenli olarak radyatör temizliği yapılmayan araçlarda sık sık motorda hararet sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Klima Bakımı

Klima bakımı ortalama 6 ayda bir yapılmalıdır ve ilk olarak gazı kontrol edilmelidir. En güzel öneri ise klima arızalarında her ustaya güvenmemeniz ve kesinlikle bir yetkili servise garantili bir şekilde başvurmanızdır. Kış aylarında klimayı ayda bir kere yaklaşık 10 – 15 dakika kadar çalıştırmanız klima aksamını daha diri tutacaktır. Klima gazı değişimlerinde sisteminize uygun gaz kullanılması önemli bir etkendir. Motorunuzu ısıtmadan klimanızı çalıştırmamaya özen göstermelisiniz. Klimayı bir anda yüksek devirde çalıştırmanız klima motorlarını zorlayarak zarar verebilir. Tavsiyemiz en düşük ayarda çalıştırarak ihtiyacınıza göre yükseltmeniz olacaktır.

Bu yazıda yer alan noktalara dikkat ederseniz klima sizin için kolay kolay bir sorun haline gelmeyecektir. Araba klima sorunları üzerine hazırladığımız bu yazıda neredeyse bütün sorunların çözümüne değinmeye çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi