Gezi

Burdur Neyi İle Meşhur? Burdur’dan Ne Alınır?

Burdur, Türkiye’nin güneybatısında bulunan ve birçok doğal güzelliği, tarihi mekanı ve lezzetli yiyeceği bünyesinde barındıran bir ilimizdir. İşte Burdur’un meşhur olan bazı özellikleri ve alınabilecek bazı şeyler:

  • Burdur Göller Bölgesi: Burdur, içerisinde Burdur Gölü ve Salda Gölü gibi doğal güzellikleri barındıran Göller Bölgesi’nde bulunur. Bu göller muhteşem manzaralar sunar ve ziyaretçiler için harika bir doğa deneyimi sunar.
  • Salda Gölü: Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılır. Berrak turkuaz suyu ve beyaz kumsallarıyla ünlüdür. Buraya geldiğinizde güzelliklerini keşfetmek için yüzme yapabilirsiniz.
  • Burdur Taş Eserleri: Burdur’da bulunan Antik Teatro ve Aizonai Antik Kenti gibi tarihi kalıntılar, arkeoloji meraklıları için ilgi çekici yerlerdir.
  • Döşemealtı Halıları: Burdur’un Döşemealtı ilçesi, el dokuması halılarıyla ünlüdür. Buradan alınan geleneksel Türk halıları güzel bir hediye veya hatıra olabilir.
  • Lavanta Ürünleri: Burdur’un lavanta tarlaları da ünlüdür. Bu tarlalardan elde edilen lavanta yağı, sabunları ve diğer ürünleri satın alabilirsiniz.
  • Burdur Bezi: Geleneksel Burdur bezi, elbiselerden masa örtülerine kadar pek çok farklı üründe kullanılır.

Bunların dışında Burdur, yemekleri ve doğal güzellikleri ile Türkiye’nin güzel köşelerinden biridir. Eğer Burdur’a yolunuz düşerse ya da buraya gelmek isterseniz özellikle Salda Gölü’ne gitmenizi ancak kirletmeden bu eşsiz manzaraya doya doya bakmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.