Teknoloji

Çabuk Google Gelmeden

Öncelikle şunu baştan söylemek istiyorum. Bu yazıya etiket girmeyeceğim. Google’da üst sıralara çıkmayıversin. Google’ın o inatçı ergen tripleri yüzünden dört tane teknoloji blogu açtım ve kapattım belki uzun süreli devam etseydim birşeyler olabilirdi ama neyse umrumda bile değil. Google’ı dedem bile biliyor. Ne işimiz varsa artık Google’a yazarak bulup hemen halledebiliyoruz. Yandex gibi bana göre gayet uyduruk ve lüzumsuz arama motorları Google gibi bir arama motoru varken neden bir çaba içerisine girer onu da anlamış değilim.

Bir yazının Google’da okunabilmesi için belli başlı parametreler var. Yazının uzun olması ve en önemlisi özgün olması. Amacım seo uyumlu makale nasıl yazılır gibi birşeyler karalamak hiç değil artık bunlardan hepimiz bıktık. Anlamadığım şey Google gerçekten mantıklı şeylere göremi sıralama yapıyor? Eskide google en çok yücelttiğim projelerden biri iken şu an pek öyle düşünmüyorum. Semantik anlam bütünlüğünü çözen google botları ne kadar anlamlı yazılar yazdığımıza bakıp ona göre sıralıyolarmış oha artık buna kargalar bile güler.

Bunu düşünenlere şunu sorarak onları gerçekten üzebilirim. Milliyet, hürriyet gibi günde binlerce ziyaretçisi olan websiteleri google tarafına şirin görünebilmek için aramada en çok çıkmasını hedefledikleri etiketi yüzlerce kez yazı içerisinde kullanıyor ve buna rağmen gerçekten google bu sitelere karşı bir gerizekalı gibi davranarak bunları üst sıralara çıkarabiliyor. Neymiş o yazılar güncelmiş ve popülaritesi yüksekmiş hadi ordan! Google bu kadar gerizekalı ise neden bizim her ufacık hatamızda tamamen siteye kilit vurarak bize kepenk kapattırıyor. İnternette seo kavramı o kadar kirli bir hale geldi ki. İstediğiniz üç kelimede ilk sayfadayız gibi vaatler ile müşterilerden yüzlerce lira para topluyorlar ve bunu gerçekten çok azı gerçekleştiriyor. Otobüste bir yere giderken yanımdaki biri telefon ile konuşuyordu kulak misafiri oldum; ‘Web siteniz için kapsamlı bir seo çalışması yapacağız, yaklaşık 10 bin lira + KDV tutar’ ne 10 bin lira mı?  Benim lise yıllarında bir saat içerisinde yapıp yirmi liraya teslim ettiğim şeylerden çokta farklı şeyler yapmıyorlar ve bundan eminim.

Her yeni algoritmada daha fazla faydalı içeriği üst sıraya çıkarabilmek için çalışmalar yaptığını ve belli seviyelerde de bunu başarabildiğini biliyorum. Ama güzel ülkemizde bu işinde suyunu çıkarmaktan geri kalmamışız. Google büyük bir potansiyel olabilir fakat birde bu işi hakkıyla yaparak üst sıralara çıkmayı deneyin. Burda googlea gereken lafı söyledim sıra bizlerde! Gereksiz edu backlinkler, sitenizi uçurduğunu iddaa edip çöp hiç bir işe yaramayan web sitelerinde yayınlanan tanıtım yazıları. Dikran Masis’in söylediği; ‘Başarı için koşun gerçekten para arkasından geliyor’.  Bunu biraz öğrenmeye çalışsak belki birşeyler değişecek.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.