Gündelik Hayat

Çam Ağacı Kökleri Binaya Zarar Verir mi? Evin Temellerine Zarar Verir mi?

Çam ağacının kökleri evin temeline zarar verir mi? Çam ağacının kökleri evin yapısına zarar verir mi? Çam ağacı evi uçurur mu? Evin davarlarında çatlağa sebep olur mu?

Çam ağacı ya da bazı ağaçların evin hemen yanına dikilmesiyle ev temeline ve bine yapısına zarar vereceği düşünülmektedir. Çam ağacı ya da akasya ağacı gibi ağaçların köklerinin uzaması, evin altına doğru genişlemesi ve yapıyı kökten oynatacağı ve duvarlarda yarıklar/çatlak oluşacağına inanılır. Peki gerçekten öyle mi? Bazı durumlarda evet. Çam ağacı kökleri, genellikle evin temellerine zarar vermez ve çam ağaçlarının temeller üzerinde ciddi zararlar meydana getirmesi nadirdir. Bununla birlikte çam ağaçları büyüdükçe kökleri genişleyebilir ve bu da bazı durumlarda bina temellerine baskı uygulayabilir. Ancak, genellikle bu tür etkiler evin temelinde büyük hasara neden olmaz. Ancak, bazı durumlarda, büyük çam ağaçlarının yakınlarında bulunan evlerde köklerin yayılması evin alt yapısına zarar verebilir. Bu tür durumlarda, köklerin büyümesini kontrol altında tutmak için uygun önlemler alınabilir veya çam ağacının daha uygun bir yere nakledilmesi düşünülebilir. Eğer müstakil bir evde ve evinize paralel bir şekilde çam ağacına sahipseniz kökleri evinizin temeline genişleyebilir bu ise ilerde daha da fazla büyüyen köklerin evin temelini temelden sarsmasa da duvarlar ve dış cepheden bazı yarıklar oluşmasına neden olabilir. Fakat bu durum yıllar alan bir sürekle ilerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi