Canon 100D Fotoğraf Makinesi AF ve MF Nedir? Ne İşe Yarar?

Canon 100D makinesi gerek hafifliği ve gerek de dünyanın en küçük DSLR makinesi olması nedeniyle küçüklük açısından tercih edilen bir fotoğraf makinesidir. Ekranın dokunmatik olması ve video esnasında netlemesiyle oluşan görüntü kalitesi ve ses kalitesiyle de sevilen bir fotoğraf makinesi haline gelmiştir. Canon 100D fotoğraf makinesini ilk kez kullanacaklar için bazı bilgileri derledik.

Canon 100D Fotoğraf makinesi üzerindeki AF ve MF işaretleri nelerdir? Ne İşe Yarar? Kaliteyi Etkiler mi?

Canon 100D marka fotoğraf makineleri AF netlemeyi otomatik olarak aktif hale getirirken MF bölümü netlemeyi devre dışı bırakır. Otomatik olmaktan çıkar ve siz el ile netleme yaparsınız. Peki elle netleme nasıl olur?

Lensiniz en ön kısmındaki oynar bölümü sağa sola çevirerek el ile netleme yapabilir netliğinizi ayarlayabilirsiniz. Burada lensinizin yakınlık-uzaklık bölümü olan ana gövdeyle karıştırmamanız gerekir. Çevireceğiniz nokta lensin en ön kısmıdır. Yani lens kapağını taktığınız nokta. AF durumu daha çok video çekerken işimize yarayabilir. Bir yere sabit netlemeyi açtığınız zaman o yerde odaklamayı sabitler ve videonuzda daha kaliteli bir görünüm elde edersiniz.

kaynak ve görseller: https://www.canon.com.tr/for_home/product_finder/cameras/digital_slr/eos_100d/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.