Clio Musluk İşareti Neden Yanar?

Araçların gün geçtikçe daha da modernleşmesi ve yeni teknoloji ürünlerinde elektronik cihazların olması ve bu tarz teknolojilerin insan hayatında ; otomobil kullanma sayesinde gelişmişlik düzeyinin iyi olması daha iyi olacaktır.

Günümüz araçlarında da en fazla denilmese de zaman zaman problemler oluşturabilecek olan musluk işareti arızası çeşitli çeşitli problemler oluşmaktadır. Bu tarz problemler gerek yolculuk esnasında gerek ise daha otomobil çalıştırmadan problemler oluşturmaktadır.

Mazotun içinde biriken su araç içerisinde bulunan filtreden geçerken ayrışır ve filtrenin alt kısmında haznede birikme oluşturmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Spoiler Ruhsata İşlenir mi?

Araç mekanızması içerisinde bulunan mevcut suyu boşaltmak için bir su boşaltma musluğu bulunmaktadır ve belirli aralıklarla musluk açılarak su boşaltılması gerekmektedir.

Otomobil teknolojisi içerisinde yer alan bazı mazot filtrelerinde su seviye sensörübulunmaktadır ve bu sensör aracın su seviyesi artma gösterdiğinde gösterge panelinde bir ikaz lambası yanmaktadır.

Araç mazot filtresi su seviye sensörü yer almaktadır ve filtrenin alt kısmında bulunmakta olan seviyesi, belirli bir seviyeyi aşmış olduğunda temas uçlarındaki devreyikapatmaktadır ve su seviyesi yüksek sinyalini ECU’ye göndermektedir. Araç içerisinde yer alan gösterge panelinde mazot filtresi su ikaz lambası yanmaktadır. Bu durumda suyun musluk açılarak boşaltılması gerekiyor ve araç için gerekli durum sağlanmış olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  BMW Hayalet Vakum Ne Demek?

Bazı filtrelerde suyu boşaltmak için elektronik bir valf bulunmaktadır ve araç içerisinde  subiriktiğinde, mevcut su otomatik olarak boşaltılmaktadır.

Ticari dizel araçlar içerisinde bulunan (kamyon – kamyonet – otobüs) mazot depoları çok daha büyük olmakta  ve mazot akışı çok daha fazla olması dolayısı ile birlikte mazot içinde daha fazla su oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  BMW Işık Paket Ne Demek?

Araç içerisinde yer alan  yakıt sisteminde (mazotun içinde) su bulunma durumunun yanı sıra pompaya ve enjektörlere zarar veriyor ve vurumda da  mazotun içindeki suyun ayrıştırılması gerekmektedir.

Yakıttaki suyu ayrıştırılması için çoğunca filtrenin alt kısmında bir su biriktirme haznesi bulunmaktadır.

Su, mazottan daha ağır olduğu için filtrenin dibine çökmektedir.

Mazot filtresindeki suyun boşaltılması gerekmekte ve filtrenin alt kısmındaki tahliye musluğunun açılmasıyla yapılmakta ve bu sayede de araç içerisinde ki sorunları erkenden çözmenizi sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi