Dini

Covid Testi Orucu Bozar mı?

Her geçen gün daha da yayılan ve ülkemiz dahil tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs büyük bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Son zamanlarda bulunan aşı ile kontrol altına alınmaya başlanmış ancak güncel vaka sayılarına göz attığımızda hala tehlikeli bir konumda olduğunu görebiliriz. Virüsün daha fazla yayılmaması için bulaştığı kişileri tespit etmek amacıyla test yapılır. Bu teste korona ya da covid testi denir. Ramazan ayının yaklaşması ile de yapılan bu testin orucu bozup bozmayacağı soruları kafa karıştırıcı olmuştur. İşte bu nedenle bu yazımızda Covid testi orucu bozar mı?’  sorusunu cevaplandırdık.

Covid Testi Orucu Bozar Mı?

Covid testi kuru bir çubuk yardımı ile boğazdan ya da burundan alınan sürüntü örnekleri yardımı ile yapılır. Bu işlem esnasında herhangi bir ilaç ya da besin kullanılmaz. Vücuda madde girişi olmadığı için orucu bozacak bir durum söz konusu değildir. 

Covid Testi Hangi Durumda Orucu Bozar?

Covid testi uygulaması sırasında herhangi bir neden ile ilaç kullanılır ve bu ilaç vücuda girer ise oruç bozulur. Hastanın alerjik reaksiyon ya da farklı bir özel durumu olması halinde ek ilaçlar kullanılabilir. Bu durumda vücuda madde girişi olacağından oruç bozulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds