Veren El Alan Elden Üstündür Ne Demek?

Veren el alan elden üstündür ne anlama geliyor? Veren el alan elden üstündür sözünün anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli deyim, atasözü ve vecizelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “veren el alan elden üstündür” sözünden söz edeceğiz.

Veren El Alan Elden Üstündür Ne Demek?

Veren el alan elden üstündür sözü hadistir. Peygamber efendimiz sav, bir hadisinde şöyle buyurmuştur:

İlginizi Çekebilir:  Cuma Gününün Fazileti

“Veren el, alan elden daha hayırlıdır. Yardım etmeye, geçimini üstlendiğin kimselerden başla! Sadakanın hayırlısı, ihtiyaç fazlası maldan verilendir. Kim insanlardan bir şey istemezse, Allah onu kimseye muhtaç etmez. Kim de tokgözlü olursa, Allah onu zengin kılar.” (Buhârî, Zekât 18; Müslim, Zekât 94-97, 106, 124)

İlginizi Çekebilir:  Oturarak Uyumak Abdesti Bozar mı?

Veren el, alan elden daima üstündür. Zira insanlara iyilik yapmak ve bu iyilikleri yaparken karşılık gözetmeden, Allah rızası için yapmak kişiyi erdemli bir insan yapar.

Kişi, verdikçe daha da zenginleşir. İslamın temel öğretilerinden biri olan bu anlayış, zekat ibadetinde de vardır. Kişi, elindeki malları veya parayı ihtiyaç sahibi bir başkasına verdiğinde kendisinden bir şey eksilmiş hisseder ancak Allah, ona verdiğinden fazlasını tekrar kendisine verir.

İlginizi Çekebilir:  Talha Bin Ubeydullah Hayatı

İnsanlara yardım etmenin, onları küçücük bir yardım dahi olsa mutlu etmenin önemine işaret eden bu söz, toplumsal yardımlaşmanın da önemine dikkat çekmektedir.

2 thoughts on “Veren El Alan Elden Üstündür Ne Demek?

 • Mart 9, 2019 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Merhaba Ben Öğretmenin Tübitak projesi kapsamında yukarıdaki fotoğrafta bulunan el resimlerini okulum için tasarlayacağım afişte kullanmak istiyorum bir sakıncası var mıdır? acaba sadece 10 tane afiş düzenleyip ilçemizdeki kurumlara dağıtacağız.Elif TAN

  Yanıtla
  • Mart 10, 2019 tarihinde, saat 01:00
   Permalink

   Fotoğrafın mülkiyeti bize de ait değildir. Maalesef bu konuda imtiyaz sahibi değiliz Elif Hanım

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi