Dacia Isıtma Bujisi Lambası Yanıyor

Datcia araçlarda ısıtma bujisi anlamına gelen lambanın yanışı akıllara hemen kızdırma bujisini getirse de olay aslında hiçte öyle olmayabilir.

Isıtma bujisinin lambası neden yanar?

Karşımıza çıkan lamba genel anlamda ateşleme arızası anlamı taşımaktadır. Lambanın tam olarak neden yandığının anlaşılması için Clip cihazı ile sistem kontrollerinin yapılıp arıza doğrultusunda aksiyon alınması gerekli. Seyir halinde uygusuz bir yerde bu lamba karşınıza çıkarsa keyfinize kaçırabilir fakat aracınıza biraz kulak vermeniz gerekir. Örneğin lamba yanınca araç gaz kesiyor mu, performansında bir düşüklük var mı? Bu arıza genelde yakıt kaynaklı da olabilmektedir. Kalitesiz yakıt düzgün ateşlemeye olmasını engelleyeceği için bu arıza karşınıza çıkar. Ayrıca mazot filtresinde biriken su ya da pislikte arıza oluşumunun bir diğer etkeni. Özellikle de yan sanayi bir mazot filtresi kullanıyorsanız…

Ateşleme yakıttaki kalitesizlik yüzünden kaliteli olmuyor ve lambayı yakıyorsa biraz devirli kullanmayı deneyebilirsiniz. Yüksek devirli kullanımlarda karşımıza çıkacak olan zengin karışım, ateşlemenin oluşması için ihtiyaç duyulan hava yakıt karışımında yakıt oranını yükselterek hava oranını düşürecektir. Tazyikli bir şekilde enjektörlere püskürtülen yakıt içinde pislik var ise bunu atmak çok daha kolay olur. Ayrıca eğer yakıt seviyeniz biraz düşmüş ise kaliteli bilindik bir yakıt istasyonuna girerek yakıt almanız, karışımın oluşması ile yakıt kalitesini kısmen de olsa yükselteceğinden arıza lambasını söndürebilir. Eğer sönmez ise akılılara kızdırma bujileri gelebilir ve takım halinde bunların değişimi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.