EGR Valfi Turboya Zarar Verir mi?

EGR Valfi turbo olsun olmasın, Çoğu dizel araçta bulunan bir Valf sistemidir. Sistemin çalışma prensibi çıkan kirli atık gazın temiz bir şekilde çevreye salınması olduğundan çok kullanıcı tarafından ısrarla iptali yapılmaktadır. Bugün sizlere bu parçanın turboya zarar verip vermediğini açıklayacağız. Fakat öncelikle iptal konusuna geri dönmek istiyorum. İptali parçayı sökerek değilde yeni kasa yani yeni teknoloji bir araçsa beyinden yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Çünkü bunun özel bir sebebi var aracınızda bulunan sistemlerde bu parçanın olması tur bu basınç ayarını da beyin vasıtasıyla yaptığından bu parçanın iptali eğer manuel olarak yapılırsa aracınızda büyük zararlar verir.

Peki asıl konumuza dönmek gerekirse, bu parça tur boya zarar verir mi. Bu parça Turbo hortumlarına bağlı olduğu için ve Turbo onun çalışma prensibi temiz havayı alarak hava-yakıt karışımı esnasında daha sağlıklı hava vermek olduğu için bu parçanın tıkanması Turbo hortumlarında oluşacak sağlıksız akıştan dolayı gaza bastığınız zaman hırlama şeklinde size geri dönüş yapacaktır.

Peki diyelim ki bu parça turboya zarar verdi o zaman yapılması gereken turbonun tamir edilmesi ve bu parçanın temizlenmesi olacaktır. Turbo basınç ayarlarınızı da kesinlikle orijinal fabrika ayarlarında tutmanız çok çok önemlidir. Eğer Turbo basıncını yüksek ayarlarda Orjinal olmayacak bir şekilde dengesiz ve kafanıza göre açarsınız turbo patlatıp tekrardan aynı şekilde maliyete sebep verirsiniz.

Şimdi bu tür konular hassas arızalar olduğundan yetkili servise gidilmesi sanayideki herhangi bir ustaya yaptırmakdan çok daha iyi olacaktır. Çünkü bu tür arızalar dolaylı olarak da olsa aracın Kalbi diye tabir ettiğimiz motoruna zarar verebilir. Buda motoru indirip pistonları değiştirmeye ve 20-30.000 TL lara varan masraflara yol açabilir. Tabii ki bu en kötü senaryo olsa da lütfen ve lütfen aracınızda bir yılma hırlama duyduğunuz da bir an önce servise gidiniz yavaş yavaş yola devam edebilirsiniz fakat ilk fırsatta acilen servise uğramalısınız.

One thought on “EGR Valfi Turboya Zarar Verir mi?

  • Aralık 16, 2021 tarihinde, saat 20:09
    Permalink

    Egr iptalinden sonra araç 3000 devirden sonra gaz yemiyor yani egr iptali turbo kendini korumaya alırmı yolda giderken 3000 devirden sonra anahtar kapa aç yapiyom düzeliyor bu olay turboya bakım yaptırdıktan sonra olmay başladı meğer turbocu egr borusuna bir tapa koymuş bu tuboya etken olurmu

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.