Debriyaj Ayak Ağrısı Neden Olur?

Debriyaj ayak ağrısı sebebi olabilir mi? Tabii ki evet. Ancak bunun birden fazla sebebi olabilir. Bu yazımızda bu sebeplerden ve çözümlerinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz. Ayağınız debriyaja basmaktan ağrıyorsa bu yazıyı okuduktan sonra çözümü net olarak öğrenmiş olacaksınız. Büyük şehirlerin trafiğinde saatlerce beklerken ayağınızın ağrıması gayet normalken kısa bir sürüş sonrası dahi ayağınıza kramp benzeri bir ağrı girmesi hastalık habercisi dahi olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Benzin Aldıktan Sonra İbre Oynamadı Çözümü

Debriyaja Basınca Ayak Ağrısı Neden Olur?

Debriyaj sertliği standart olmamakla beraber aracın modeline göre ve araçta kullanılan baskı balata setine göre değişiklik gösterebilmektedir. Kullanılan marka debriyaj seti çok sert ise bu kalitesiz manasına gelmez. Teknik olarak iyi bir kavrama ile çalışıyor fakat fiziksel olarak rahatsızlık veriyordur. Ne kadar yumuşak o kadar kaliteli debriyaj mantığı yanlıştır. Debriyaj ayak ağrısı yapıyorsa sebebi aşağıdakilerden biridir;

  • Manuel vitesli araca yeni alışıyorsunuz,
  • Debriyaj baskı balata seti değişti ve yeni parçanın yapısı çok sert,
  • Bacağınızda bulunan kalf kasları çok zayıf,
  • Bacağınızı ilgilendirebilecek kronik veya kısa süreli bir rahatsızlık var.
İlginizi Çekebilir:  Dacia SCE Ne Demek?

Debriyaj Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Alışma sürecini atlattığınız ve aracınızın baskı balata setini yeni değiştirmemenize rağmen ısrarla debriyaja basmaktan ayağınız ağrıyor ise kalf kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yapmanız birkaç hafta içinde gözle görülür derecede ağrıda azalmaya yardımcı olacaktır.

Debriyaj Ayak Titremesi

Ayağınızı debriyajdan çekme esnasında titriyorsa bunun sebebi yine kaslarınızın zayıf olduğundan dolayı sert olan debriyaj pedalında basılı tutmaya çalışmanızdan dolayıdır. Bir diğer sebep ise debriyaj kavrama noktasının çok üst seviyelerde olması ve o noktadan hafifçe ayağınızı çekmeye çalışmanızın zorluğudur.

İlginizi Çekebilir:  AUDİ Motoru Durdurup Soğutma Suyunu Kontrol Edin Arızası Çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara