Deklare Etmek Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Deklare etmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”deklare etmek” ifadesinden söz edeceğiz.

Deklare Etmek Ne Demek?

  • Açıklamak
  • İfade etmek
  • Belirtmek
  • Göstermek

Herhangi bir konu ya da olayı bir başkasına açıklamak, anlatmak ya da belirtip bildirmek anlamında kullanılan bir ifadedir.

Deklare Etmek İfadesinin Kökeni

  • Fransızca

Kelimenin kökeni Fransızca ”déclaré” kelimesidir. Deklare kelimesine -etmek yardımcı fiilinin de eklenmesiyle ‘deklare etmek” ifadesi ortaya çıkmıştır. Deklare etmek, Türkçe-Fransızca karışımı bir ifadedir.

Deklare Etmek İfadesinin Kullanım Alanları

Gündelik hayatta da sıkça kullanılmaya başlanan deklare etmek ifadesi bazı yazarlar tarafından da sıkça kullanılmaktadır.

Deklare Etmek İfadesinin Cümle İçi Kullanımı

”Balkan Harbi bir kere daha göstermiştir ki, ülkelerin dostluğu yoktur, menfaatleri vardır. Osmanlı Devleti’ne savaşın çıkmayacağı ve savaş çıksa bile savaş öncesi haritalara bağlı kalınacağı açıklamasını yapan devletler, I. Balkan Harbi’nde öngörülerinin dışında bir sonuç çıkınca, eski açıklamalarının zıttı bir açıklama yaparak yeni oluşan sınırlara saygılı olduklarını ifade etmişlerdir. Böylece, daha önce deklare ettikleri fikirden vazgeçerek yeni şartları kabul ettiklerini açıklama yüzsüzlüğü göstermişlerdir.“

Ömer Seyfettin

Balkan Harbi Hatıraları, Ömer Seyfettin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: