Demir Suyu Nedir? Demir Eksikliği Neden Olur?

Demir eksikliği anemisi ve demir eksiliği günümüzde giderek artmaya devam eden ek takviye ya da ilaçla tedavi edilen bir hastalıktır. Demir eksiliği birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Kanda oluşan alyuvar hücresinin bulunmaması ve kanda yeteri kadar demir bulunmaması demir eksikliğinin tanımıdır denilebilir. Bu eksiklik ise kandaki hemoglobin maddesini etkileyerek vücudun hemoglobin üretimini azaltmakla sonuçlanır. Daha çok kadınlarda görülen bu hastalık, sık kan veren ya da çok az demir tüketimi ve aynı şekilde vegan ve vejetaryen olan kişilerde demir eksikliği daha çok görünür.

Bu eksiklikler kişinin bünyesinde yorgunluk ve bitkinliğe sebep olurken nefes darlığına kadar giden süreci hızlandırır. Aynı zamanda demir eksikliği görünen hastaları toz, toprak, buz, kahve telvesi gibi ürünlere aşırı bir düşkünlük ve yeme alışkanlığı elde edebilirler. Tırnaklarda kırılganlık, el ayakta soğukluk ve baş dönmesi gibi birçok etkisinin olduğunu söylemek mümkündür. Peki bu hastalığı çözümü için gerekli tedavi yöntemi önerileri nelerdir. Öncelikle demirle zengin olan besinlerden tüketmeli.

Bunlar; C vitaminin zengin olduğu meyveler, fasulye, bezelye, deniz mahsulleri, ıspanak benzeri koyu yapraklı sebzeler, kırmızı et ve aynı zamanda tavuk, kuru üzüm, kayısı, glüten içeren tahıl ürünleri demir açısından oldukça zengin yiyeceklerdir.

Bunlara gündelik hayatta dikkat edileceği gibi daha ciddi sorunlar da ise doktor gözetimi altında çeşitli ilaçlar alınarak vücudun demir ihtiyacı karşılanmaktadır. Bu süreç hastalığın durumu ve demir eksikliğinin vahametine göre artıp azalabilir. Fakat genel olarak demir ilaçlarının 6 aydan fazla kullanımı tavsiye edilmemektedir. Daha ciddi sorunlarda ise demirle zenginleştirilmiş iğne tedavisi uygulanmakta ve hastanın daha çabuk iyileşmesini ve kendini toparlaması sağlanmaktadır. Bu süreçler hastanın iyileşmesi ve gündelik yaşamını kaliteli geçirmesi için yeterli şeylerdir.

Fakat bazı hastalar bu durumu ‘daha kalıcı ve etkili’ bir yöntemle çözme düşüncesi ile demir sularına başvurmaktadırlar. Halk tarafından oldukça ilgi gören ve giderek yaygınlık kazanan demir suyu temini açısından da artık daha kolay hale gelmiştir.

kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/how-much-iron-per-day

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.