Gündelik HayatSağlık

Difenbahya Zehirli mi? Difenbahya Çiçeğini Yersek Ne Olur?

Difenbahya bitkisi yenir mi? Difenbahya çiçeği zehirli midir? Difenbahya bitkisi yersek ne olur?

Daha önceki yazılarımızda difenbahya çiçeğinin nasıl yetiştirilmesi gerektiğini ve sulamasının nasıl olduğuna dair sizlerle yazılar paylaştık. Bugün difenbahya bitkininin zehirli olup olmadığının sizler için açıklayacağız.
Difenbahya bitkisine ağlayan çiçek de denilmektedir. Ağlayan çiçek denmesinin sebebi bazen yapraklarının uçlarından damlalar akmaktadır. Sulama sıklığı veya köklerin geçirgenliği gibi sebepler akan damlacıkların oluşumunu etkilemektedir.

Difenbahya zehirli bir türdür.

Zehirlenme durumunun oluşması için tüketilmesi gerekmektedir. Bu sebeple bebeklere veya evcil hayvanlara dikkat edilmelidir, ulaşamayacakları bölgelere yerleştirilmelidir. Yapraklarından zehirlemesi olası olduğu gibi yapraklarından akıttığı damlacıklardan kaynaklı da zehirlenme olasılığı da bulunmaktadır. Bu durumu düşünerek bakımına, bebek ve hayvanlara dikkat edilmelidir. Difenbahyanın zehir etkisi çok yüksek değildir, fazla tüketildiğinde zehir etkisi görülür.

Difenbahyanın tüketilme oranı zehir etkisini etkilemektedir. Bu etkiler ise dudak ve dil şişmesi ve uyuşması, nefes darlığı gibi olumsuz durumlara sebep olabilir. Çok fazla tüketildiğinde ise daha büyük olumsuzluklara sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda en yakın acil servise başvurmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds