Ekonomi

Döviz Piyasası Para Politikasını Etkiler mi?

Düşük kur yerine amaç çoğunlukla istikrarlı kur olmuştur. Örneğin Dolar/TL kurunun 6-10 arasında dalgalanması yerine uzun yıllar 13 seviyelerinde kalması daha olumlu görülmektedir. Bunun sebebi ithalat ve ihracatcının plan yaparken sattığı malı hangi tutardan yerine koyacağını bilmek istemesidir. Aksi takdirde sürekli panik halindeki insanlar anormal kararlar alacak ve piyasalar olumsuz etkilenecektir. Bu örnek çoğaltılabilir. Ancak net bir şekilde söylenebilir ki döviz piyasası para politikalarını etkiler.

Merkez bankalarının temel hedefi piyasada istikrar sağlamaktır. Böyle bakınca dövizdeki anormal dalgalanmaların önüne geçecek para politikaları vasıtasıyla sistemi stabil tutmaya çalışırlar. Swap anlaşmaları, faiz kararları bunlara örnek olarak gösterilebilir. Döviz piyasalarında ülke para biriminin değerli kalması çok uzun bir süreç gerektirir. Her açıdan ekonomik güç olmak demek, sağlam bir altyapı ile olabilir. Fakat para politikaları yalnızca çok kısa vadelerde döviz piyasasında oluşan tansiyonu düşürmeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds