Teknoloji

SEO Nedir, KOBİ’ler İçin Neden Önemlidir?

İnternete bağlı cihazların artan kullanımı ve değişen tüketici alışkanlıkları neticesinde pazarlamanın çalışma alanlarında en sık karşılaştığımız kavramlardan biri haline gelen SEO, içerisinde birçok farklı detay noktayı barındıran ve strateji üretmeyi gerektiren bir dijital pazarlama tekniğidir.

Markanızı dijital dünyada büyüterek potansiyel müşterilerinize erişerek pazardaki payınızı genişletmek istiyorsanız egegen’in SEO danışmanlığı ile tanışın, organik büyümenin farkını hissedin!


SEO Nedir?


Arama motoru optimizasyonu yani SEO; arama motorunda hizmet ya da ürün arayan internet kullanıcılarını yani potansiyel müşterilerini yakalamak isteyen markaların ihtiyaç duyduğu optimizasyon çalışmalarıdır.
SEO’nun amacı çok net olsa da bu amaca ulaşmak adına izlenmesi gereken yol, ihtiyaçlara ve bu ihtiyaçların şekillendiği alana yani sektöre bağlı değişir. Dolayısıyla SEO çalışmalarında hitap edilen müşteri kitlesi, markanın hedefleri, sektörün beklentileri ve dinamiği, internet sitesinin mevcut durumundaki teknik altyapı ve sektörün gelişimi belirleyici rol oynayan noktalardandır.
Stratejinin belirlenmesi, uygulanması, takip edilmesi ve gerek görüldüğü takdirde yeniden düzenlenmesi aşamalarıyla özetleyebileceğimiz SEO çalışmaları, diğer dijital pazarlama kanallarına kıyasla daha uzun bir periyodu kapsar.

SEO KOBİ’ler İçin Neden Önemlidir?


İşletmelerin tümü pazardaki paylarını yani cirolarını artırmak için yeni müşteriler elde etmek ister ve insanların aradığı hizmet ya da ürünler için dijital kanallara artan talebi, SEO’nun en önemli pazarlama kanallarından biri haline gelmesine zemin hazırlamıştır.

Yeni müşterilere ulaşma, marka bilinirliğini arttırma, rekabet edebilme becerisini geliştirme ve sektöre yön verme noktalarında belirleyici çalışma alanlarından biri olan SEO, her ne kadar uzun vadeli bir süreç gibi gözükse de, doğru strateji üzerinden hareket edildiği takdirde hiç de uzun sayılmayacak birkaç aylık periyotta SEO ile başarı sağlanması mümkündür.


SEO’da Başarı Garantisi Var mıdır?


Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının sıralama sonuçlarına yansımasında belirleyici olan Google’dır ve buna bağlı olarak da SEO için başarı garantisi vermek mümkün değildir. SEO çalışmalarında verilebilecek garanti, internet sitesinin Google ve kullanıcı için tam anlamıyla optimize edilmesidir.
Planlanan stratejiye bağlı kalınarak uygulanan optimizasyon çalışmalarında süre değişkenlik gösterse de çoğu zaman organik büyüme net bir şekilde görülecektir.

SEO’da Düzenli Rapor Neden Önemlidir?


Yalnızca alınan aksiyonların değil bu aksiyonlar sonrasında ortaya çıkan sonuçların da eksiksiz bir şekilde raporlanması, çalışmaların gidişatı hakkında belirgin bir fikir vermesi açısından önemlidir. Nitekim SEO’da kapsamlı bir strateji hazırlanıp bu strateji eksiksiz bir şekilde uygulansa da rakiplerin yaklaşımında ve sektördeki değişimler optimizasyonların uygulanması sürecinde birtakım revizeleri de beraberinde getirir. Dolayısıyla düzenli raporlama ile çalışma sistemindeki olası değişiklikler vakit kaybedilmeden uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds