Sağlık

Dut Kurusu Mantar Enfeksiyonuna İyi Gelir mi?

Dut kurusu, güneşte veya yapay bir şekilde kurutulan dutlardan elde edilmektedir. Yüksek lif ve besleyici bir atıştırmalık olarak tercih edilen dut kuruları, bazı hastalıklara da iyi gelebiliyor. Bunlar arasında kemik ve cilt sağlığı ve kan bozuklukları gibi durumlar yer almaktadır. Bütün bunların yanında halk arasında dut kurusunun mantar enfeksiyonlarına karşı iyi gelip gelmediği konusunda birçok söylenti bulunmaktadır. Bu söylentiler bazen merak konusu bazense kafa karışıklığı yaratabiliyor. Bu nedenle bugünkü yazımızda bu konuya değinerek ayrıntılar vermeye çalışacağız.

Mantar enfeksiyonları, mantarların büyümesini engelleyerek ve enfeksiyonu kontrol altına alarak etki eden antifungal (mantar önleyici) ilaçlarla tedavi edilmektedir. Dut kurusu ise mantarlara karşı doğrudan bir etki göstermez ve enfeksiyonun tedavisine kesinlikle yardımcı olamaz. Özellikle bazı insanlar dut kurusu vb. alternatiflerin mantar enfeksiyonuna karşı faydalı olabileceğini düşünebiliyor. Fakat bu tarz çözümler hastalığın geçmesini sağlayacak etkiler değildir. Mantar enfeksiyonu rahatsızlığınız varsa direkt olarak doktorunuza danışmalı ve tıbbi bir süreç içerisine girmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde vücudunuzda istenmeyen olumsuzluklar gözükerek çeşitli yan etkiler görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds