Ehven-i Şer Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Ehven-i şer nedir ve ne anlama geliyor? Ehven-i şer kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ehven-i şer” tabirinden söz edeceğiz.

Ehven-i Şer Nedir? Ne Demek?

Kötünün iyisi, daha az kötü ya da daha az zarara sahip olan anlamlarına gelmektedir. Gündelik hayatta sıkça kullanılan tabirler arasında yer alan “ehven-i şer” tabiri, özellikle siyasette de sıkça kullanılan tabirler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Fevç Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

İki veya birden fazla kötü seçenek arasında en az zararlı olanı seçmek, sonucunda diğerlerine oranla daha az zarara sahip olanı yeğlemek anlamlarına gelen “ehven-i şer” tabiri, “ehven” ve “şer” kelimelerinin birleşmesi sonucu meydana gelmiştir.

“Ehven-i şer, şerlerin en kötüsüdür” anlayışına göre en kötü olanın tercih edilmesi, daha çok kötü sonuçların doğmasına neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Muhafazakar Ne Demek?

Ehven-i Şer Kullanım Alanları

Ehven-i şer tabiri, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer alır. Ehven-i şer, iki kötü arasında seçenek yapıldığında daha az kötü olanın tercih edildiği anlarda kullanılır.

Ehven-i Şer Cümle İçerisindeki Kullanımı

Hiçbir zaman “az iyi” ye “ne yapalım mecburuz” a, “koşullar böyle” ye ve “ehven-i şer” e razı olmayın.
R. Şanal
Kuantum Olumlama, R. Şanal
Sayfa 128 – Ladybird

Türkiye tarihinin en karışık dönemlerinden birinde, seçime gidiyor. Görülen o ki, halkın büyük bir çoğunluğu oy kullanırken “ehven-i şer” mantığı güdüyor…
Banu Avar
Kaçın! ‘ Demokrasi ‘ Geliyor!, Banu Avar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - instagram takipçi satın al - PCR Testi