Ehven-i Şer Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Ehven-i şer nedir ve ne anlama geliyor? Ehven-i şer kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ehven-i şer” tabirinden söz edeceğiz.

Ehven-i Şer Nedir? Ne Demek?

Kötünün iyisi, daha az kötü ya da daha az zarara sahip olan anlamlarına gelmektedir. Gündelik hayatta sıkça kullanılan tabirler arasında yer alan “ehven-i şer” tabiri, özellikle siyasette de sıkça kullanılan tabirler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  İntihal Ne Demek?

İki veya birden fazla kötü seçenek arasında en az zararlı olanı seçmek, sonucunda diğerlerine oranla daha az zarara sahip olanı yeğlemek anlamlarına gelen “ehven-i şer” tabiri, “ehven” ve “şer” kelimelerinin birleşmesi sonucu meydana gelmiştir.

“Ehven-i şer, şerlerin en kötüsüdür” anlayışına göre en kötü olanın tercih edilmesi, daha çok kötü sonuçların doğmasına neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Müzaheret Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Ehven-i Şer Kullanım Alanları

Ehven-i şer tabiri, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer alır. Ehven-i şer, iki kötü arasında seçenek yapıldığında daha az kötü olanın tercih edildiği anlarda kullanılır.

Ehven-i Şer Cümle İçerisindeki Kullanımı

Hiçbir zaman “az iyi” ye “ne yapalım mecburuz” a, “koşullar böyle” ye ve “ehven-i şer” e razı olmayın.
R. Şanal
Kuantum Olumlama, R. Şanal
Sayfa 128 – Ladybird

Türkiye tarihinin en karışık dönemlerinden birinde, seçime gidiyor. Görülen o ki, halkın büyük bir çoğunluğu oy kullanırken “ehven-i şer” mantığı güdüyor…
Banu Avar
Kaçın! ‘ Demokrasi ‘ Geliyor!, Banu Avar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara