Eksantrik Mili Aşınırsa Ne Olur?

Otomobil kategorimizdeki yüzlerce makalede motorun işlevlerinden ve düzenli çalıştığında sizin için hem yüksek performans hem düşük yakıt tüketimi gibi beklenen geri dönüşler sağladığından bahsetmiştik. Bu makalemizde ise aracınızda bulunan eksantrik mili aşınırsa başınıza gelebilecek durumlardan bahsedeceğiz. Aracınızın supapları açılıp kapanarak silindirlere patlamada oluşan enerjiyi vermektedir. Eksantrik mili de bu supapların açma-kapama işlevini düzenli ve senkronize bir şekilde yapmasına yardımcı olur. Eksantrik mili aşınırsa araçta aşağıdaki arızalar meydana gelecektir;

  • Motor rölantide sık sık stop eder,
  • Aracın devri dalgalanır ve sabit duramaz,
  • Aracın yakıt sarfiyatı gözle görülür artış gösterir,
  • Arızaya müdahale edilmez ise aracın supaplarına vuracak ve motor açılıp rektefiye işlemi yapılmasına ihtiyaç duyulacaktır.

Aracın motorunda eksantrik mili değişebileceği gibi tamiri de mümkündür. Bu parçayla ilgili en ufak belirtide derhal servise gitmeniz gereklidir. Ancak ne yazık ki verdiği belirtiler diğer parçalara benzerlik gösterdiği için detaylı motor indirme yapılmadan ve gözle görülmeden arıza tespiti mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.