Enaniyet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Enaniyet nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Enaniyet kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelime, söz öbeği, deyim, tabir ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”enaniyet” kelimesinden söz edeceğiz.

Enaniyet Ne Demek?

(isim)

  • Kibir
  • Kendini büyük görmek
  • Ego

Açıklama: Kişinin kendisini herhangi bir nedenden dolayı diğerlerinden üstün görmesi ve kendisini taparcasına sevmesi anlamına gelir. Narsizm olarak da adlandırılan bir çeşit hastalık olan kendini beğenmişlik, ‘enaniyet‘ olarak adlandırılmaktadır.

Açıklama: Başkalarını da yine ego, kibir ve kendini beğenmişlik yüzünden hor görme, aşağılama ya da kendisini yükseltmek de zaman zaman enaniyet kelimesinin yerine kullanılmaktadır.

Etimoloji & Köken

  • Arapça

Kullanım Alanları

Gündelik hayatta çok sık kullanılan kelimeler arasında yer almayan enaniyet kelimesi, kibirli ve kendisini beğenmiş kişilere karşı bir sövgü olarak kullanılır. Enaniyet sahibi insanlar için ‘sendeki enaniyet dağ gibi olmuş; burnunun ucunu göremiyorsun‘ gibi sözler de söylenmektedir.

Cümle İçi Kullanımı

Bütün dünyada genç nesil, Amerikan medeniyetinin etkisine maruz kaldığı oranda, atalarından ve ailelerinden gelen ahlaki değerlere karşı çıkıp isyan edecek. …bedeli ise çok ağır: bulaşıcı hastalık derecesinde yaygın bir narsisizm/enaniyet, hayali bir iyimserlik, gittikçe artan oranlarda genel kaygı ve deprrsyon.(1.3 milyon kişiyi kapsayan devasa istatiksel çalışmalar referans alınarak ulaşılıyor.)

Jean M. Twenge

“Ben” Nesli, Jean M. Twenge Sayfa 7 – Kaknüs yayınları, 4. Baskı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir