Bezirgân Nedir? Kime Denir? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bezirgan nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Bezirgan diye kime denir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelime, söz öbeği, deyim, tabir ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”bezirgan” kelimesinden söz edeceğiz.

Bezirgan Ne Demek?

(isim)

  • Tüccar
  • Bir işte asıl amacı aşırı kar elde etmek olan kimse
  • Yaptığı mesleği sadece para için yapan kişi.
İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bir Anlam: Mütemadiyen

Açıklama: Bir işte asıl amacından saparak ya da başka menfaat ve çıkar gayesi güderek söz konusu işten aşırı kazanç elde etmeye çalışan, mesleğini severek değil parasını düşünerek yapan kişi ve kişiler ‘bezirgan’ olarak adlandırılır.

Etimoloji & Köken

  • Farsça

Kullanım Alanları

İlginizi Çekebilir:  Harp Ne Demek? Harp Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Dilimize Farsçadan geçmiş ve gündelik hayatta da kullanılan kelimelerden olan bezirgan, günümüzde daha çok bir kişiyi yaptığı işten ve söz konusu işindeki amacından dolayı yermek amaçlı söylenen bir sözcüktür. Tüccar olan anlamı ise günümüzde kullanılmamaktadır.

Cümle İçi Kullanımı

İlerici, gerici her türlü akımların tekelini ellerinde tutan bir küçük yarı-aydın çetesi, yıllardır kendini yenileme gerçeğini duymadığı için, bugün artık yerini kaybetmemek için ancak bezirgan oyunlarıyla ayakta durmaya çalışmaktadır…

Hakan Günday

Az, Hakan Günday Sayfa 256 – DK

İlginizi Çekebilir:  Müptezel Ne Demek? Cümle İçinde Kullanımı ve Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara