Sağlık

Enerji İçeceği Ne Zaman Vücuttan Ne Zaman Atılır?

Enerji içecekleri çoğunlukla uyanık kalmaya yaradıkları, fiziksel ve bilişsel performansı yükselttikleri fikriyle tüketilir. Enerji içeceklerinin temel ortak noktası kafeindir. Bu içecekler kafeinin yanı sırasında taurin, glukoronolakton, bazı B grubu vitaminleri, şeker gibi başka türlü ürünler de içerebilir.

Kafeinin etkileri vücuda alınmaya başladıktan sonra yaklaşık 20 dakika sonra ortaya çıkmaya başlamaktadır, 7 saat boyunca devam eder. Kafein fosfodiesteraz enziminin oluşmasını engeller. Hücre içi sinyal alımında rolü olan halka şeklinde adenozin monofosfat (cAMP) hücresinin yıkımı fosfodiesteraz enzimi yolları ile oluştuğundan, kafein hücre içerisinde cAMP seviyesinin artmasına sebep olmaktadır. cAMP seviyesindeki oluşan değişime bağlı olarak kalpte bulunan kasların kasılma hızı ve gücü artmaya başlar. Sonuç olarak kan basıncı yükselişe geçer, beyne ve diğer vücudun dokularına daha fazla oksijen ulaşmaya başlar.

Enerji içeceklerindeki taurin ürünü ise bir çeşit amino asittir. Kaslarda, kalpte, beyinde ve retinada fazla oranda bulunmaktadır. Mekanizma şekli henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da taurinin vücutta oluşan temel birçok biyokimyasal süreçte (örneğin ozmotik basınç, enzim aktivitesi, hücre gelişimi, sinir iletimi) şekillendirici bir rolü vardır.

Glukoronolakton vücutta glikozun girdiği biyokimyasal oluşumlar anında oluşan ara ürünlerden biridir. Vücuda girdikten sonra hızlı bir halde emilir, metabolize edilir ve vücuttan atılır. Bu sebep ile hızlı şekilde enerjiye dönene bir merkez olduğu kabul edilir. Taurinin ve glukoronolaktonun kafeinle karışımı ve bu ürünlerin fazla içilmesinin etkileri ise tam olarak bilinmemektedir.

Kullanılan ve tüketilen enerji içecekleriyle ilgili ise en önemli kaygılar uzun zamanlı ve aşırı tüketilmesinin sağlık üzerindeki oldukça büyük zararları ve özellikle gelişme zamanında ki bireyler olsun -çocuklar, ergenler ve genç insanlar ve yetişkinler- üzerindeki etkileri oldukça büyüktür.

Sonuçta enerji içeceği kullanan insanlarda kan basıncındaki yükselişin daha uzun zaman sonra normale geldiği ve kalp ritmindeki anormalleşmenin sadece kafein içeren içecek alan katılımcılara göre daha çok yüksek olduğu anlaşıldı. Fakat enerji içeceklerinin uzun bir şekilde dönemli etkilerinin anlaşılması ve belirlenmesi için daha fazla araştırmaya gereksinim olduğu söylenmektedir. Enerji içecekleri olsun diğer içecekler olsun her şeyin fazlası zararlıdır. Bazı cinsel içerikli enerji içecekleri ise (+18) olarak uzmanlar tarafından önerilmez.

Enerji İçecekleri ile İlgili Aramalar

Enerji içeceklerinin ne zaman vücuttan atıldığı ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; enerji içecekleri cinsel enerji içeceği ne zaman etkisini gösterir enerji içeceği +18 enerji içeceği içtikten sonra spor en iyi enerji içeceği monster enerji içeceği etkileri weps enerji içeceği nitro enerji içeceği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds