Ekonomi

Eşit Dağıtım Halka Arz Ne Demek?

Ekonomi kategorimizde borsa yatırımı esnasında dikkat etmeniz gereken konulardan çok detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Bunlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi yerine geçmemekle birlikte terimsel olarak size fikir verebilecek noktaları içermektedir. Bu makalemizin konusu ise firmaların halka arz işlemleri esnasında bir hayli kafa karıştırıcı duran eşit dağıtımlı halka arz hakkında olacaktır. Ne anlama geldiğini çok kısa bir şekilde açıklamamız mümkündür.

Eşit dağıtımlı halka arz demek, firma halka arz edildiğinde tüm yatırımcılara aynı sayıda eşit hisse verileceği anlamına gelir. Çok büyük bir yatırım yapmanız ya da küçük talepte bulunmanız fark etmez, yalnızca payınıza düşen miktarda hisse alırsınız. Bu sebepten dolayı tüm yaptığınız işlemlerden geriye kalan miktar banka yatırım hesabınıza iade edilebilir.

Bu yatırım türünün diğer versiyonu ise oransal halka arzdır. Eşit veya oransal fark etmez iki türde de firmanın durumu ve gelişimi dikkatle incelenmelidir. Buradan çıkaracağımız sonuç, halka arz türüne göre iyidir ya da kötüdür şeklinde düşünerek yatırım yapmanın mümküb olmayacağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.