Eyyorlamak Nedir? Ne Demek? Kelime Anlamı ve Kökeni

Eyyorlamak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”eyyorlamak” kelimesinden söz edeceğiz.

Eyyorlamak Nedir? Ne Demek?

  • Yorumlamak, bir konu ya da olay, durum karşısında kişilerin kendi duygu ve düşüncelerini yansıtması, ifade etmesi anlamına gelir.
  • Bir görüş sunmak, bu görüşünü karşı tarafa yazılı veya sözlü olarak belirtmek.

Nişanyan Sözlük Tanımı

Eyyorlamak kelimesinin Nişanyan Sözlüğe göre tanımı Bir konuyu değerlendirmek, ele almak, konuya ilişkin düşüncelerini beyan etmek gibi anlamları karşılayan kelime şeklindedir.

Kelimenin Kökeni

Yine Nişanyan Sözlüğüne göre kelimenin kökeni 2009 yılındaki bir videoaya dayanmaktadır. Kelime daha sonra popüler hale gelmiş ve özellikle Ekşi Sözlük’te en çok kullanılan kelimeler arasında yer almıştır.

‘Çok iyi oldu çok da güzel oldu’ repliği ile akıllarda kalan bir sokak röportajında ‘kimsenin hayatına kimse karışamaz’, ‘lakin ki öyle değildir’ sözlerinin sonunda bu kelimeyi kullanan vatandaş, kelimenin mucidi. Bu videodan sonra kelime sosyal medyada hızla yayılmış ve pek çok kullanıcı tarafından yayılmıştır. İlgili videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

Ekşi Sözlük yazarları bir konu hakkında yorum yaptıktan sonra entry sonlarını genelde bu kelimeyi kullanarak bitirirler. Kelimenin popüler hale gelmesinde Ekşi Sözlük’ün büyük payı bulunmaktadır.

Kullanım Alanları

Dilimizde sosyal medya aracılığıyla giren ve TDK’da yer almayan ‘eyyorlamak’ kelimesi genelde ‘eyyorlamam bu kadar’ kalıbı ile kullanılır.

Kaynak: Nişanyan Sözlük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir