Ekonomi

FED Ters Repo Yaparsa Ne Olur?

Haberlerde sık sık gördüğümüz ‘FED ters repo rekoru kırdı’ türü haberlerle piyasadaki hareketlilik ifade ediliyor. Ancak ters repo işlemi FED gibi tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir merkez bankası tarafından yapılırsa ne olur? Hızlıca açıklayacağız. Repo kavramını önceki makalelerimizde detaylı olarak anlatmıştık. Ters repo ise borcu veren karşı tarafın işlem yapmasına deniyor. Genellikle bu işlem FED tarafından gecelik ters repo olarak gerçekleştiriyor.

FED ters repo yaparsa, likidite fazlası sebebiyle oluşan faizlerin yükselme eğilimi limitlenmiş olur. Bu yapılan işlem sonucunda faizin düşmesi beklenir. Ancak hangi durumda ne oranda düşeceği piyasasa diğer birçok faktöre bağlıdır. Bu işlem tıpkı hastaya ağrı kesici vermek gibi çok kısa süreli hap çözümlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Merkez bankalarının görevi, sürekli istikrarı sağlamak olduğundan kısa süreli dalgalanmaları bile stabil hale getirmek daha iyi bir ekonomi sonucunu doğurmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds