Maske Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Son haftalarda aşının bulunması ile kontrol altına alınmaya başlanmış olan pandeminin hala hayatımızda ciddi bir yeri vardır. Aşılamaya rağmen günlük vaka sayılarının yüksekliği durumun ciddiyetini fazlasıyla gösterir. Pandeminin başında devlet tarafından alınan sokağa çıkma yasakları ise hafifletilmiş bir şekilde hala devam ediyor. Her yaş grubu için günün farklı saatlerinde dışarı çıkma izni bulunuyor. Bunun yanında toplu alanlarda virüs bulaşmasını engellemek için maske takma yasağı da getirilmiştir. Tabi, tüm bunlar akıllara bazı sorular getiriyor. Yasaklara uymana verilen cezalar nedir? Maske cezası nedir? Maske cezası ödenmezse ne olur? Tüm bu soruların cevabını yazımızda cevaplandırdık.

Maske Cezası Nedir?

Maske, halka açık alanlarda virüs bulaşmasını engellemek için koruyu bir bez parçasıdır. Özellikle alışveriş merkezi, kafeler, bankalar ve marketler gibi insanların sürekli iletişim içinde olduğu kalabalık mekanlarda virüs bulaşması kaçınılmazdır. Bu durumu engellemek için devlet tarafından dışarı çıkarken maske takma zorunluluğu konulmuştur. Yasağa uymayanlar belirli bir para cezasına tabi tutulurlar ve çoğu mekâna girişleri engellenir.

Ödenmezse Ne Olur?

Maske cezası ödenmemesi durumunda TCK kanunu 195. Maddesine göre 2 ay ile 2 yıl arasında değişen hapis cezası gelebilir. Cezanın ödenmemesi durumunda öncelikle faiz uygulanacak, daha sonrasında ev araba gibi mal varlıklarına haciz konulacaktır. Bunların yanı sıra bu kişiler bazı kamu kurum ve kuruluşlarında herhangi bir işlem gerçekleştiremeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle