Gündelik HayatSağlık

Kimyon Mide Bulantısı Yapar mı?

Mutfaklarımızda sıklıkla kullandığımız ve yemeklere oldukça yakışan kimyon, aynı zamanda birçok rahatsızlığı gidermede de yardımcı olmaktadır. İçinde bulunan yağlar ve antioksidanlar nedeniyle özellikle mide rahatsızlıklarının onarılmasında kullanılmaktadır. Peki kimyon mide bulantısına iyi gelir mi? Mide bulantısını gidererek midenin rahatlamasını sağlar mı?

Mide gazlarını, şişkinliği, gaz sıkışmasını rahatlatarak mide rahatsızlıklarını dinginler ve rahatlatır. Kimyonun içinde doğal yağlar bulundurması ve içinde bulunan yardımcı maddelerle bağırsak kaslarının rahatlamasına yardımcı olur. Gaz oluşumunu engeller. Bunun yanı sıra kimyonu mide bulantılarını önemek için de kullananlar vardır. Bunun için kimyonu kullanarak bir “çay” yapabilirsiniz. Bir fincan suya bir çay kaşığı kimyonu karıştırarak yemekten sonra içebilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinize de baharat olarak katarak mide bulantınızı önleyebilirsiniz.

Fakat bazı kişilerde kimyon, mide bulantısı ya da mide ağrısına sebep olabilmekte ve baş dönmesi yapmaktadır. Bundan dolayı tüketmeden önce mide rahatsızlığınızın olup olmadığına dikkat etmeniz ve profesyonel destek almanız faydanıza olacaktır. Kimyonu ne kadar kullandığınıza ve sizde her hangi bir reaksiyon gösterip göstermediğine dikkat etmelisiniz.

  • kaynak: memorial.com.tr, (Erişim tarihi: 22 Ocak 2024)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.