Otomobil

Ford Kısa Far Arızası Çözümü

Ford marka araçlar led xenon ürünlerinde en çok sıkıntı çıkaran markalardan biridir. Özellikle Focus MK 3 kasa araçlara ek donanım olarak takılan led xenon ürünleri devre kesme gibi bir problem yaşatmaktadır. Bunlarla beraber, kısa far arıza uyarısı aracınızda bir ampülün patladığını da gösteriyor olabilir. Ya da az bir ihtimal olmakla birlikte araçta hiçbir problem yokken ‘kısa far arızası’ ‘ön farlar arızalı servis gerekli uyarısı’ verebilmektedir. Bu yazımızda tüm ihtimalleri değerlendireceğiz.

Focus 3 Xenon Far Sorunu Çözümü

Bu modellere xenon far taktığınız anda xenon bir süre yandıktan sonra devre kesecektir. Ekranda arıza uyarısı yanması da hiç sönmeden devam edecektir. Problemi çözmek için arıza kesici taş direnç ya da dekoder ürünleri çoğunlukla bu modellerde işe yaramaz. Yapılması gereken şey, bağlantı noktalarına uzman bir oto elektrikçi tarafından bobin monte edilmesidir. Bu durumda farlar yansa da arıza ışığı yanmaya devam edebilir.

Kısa Far Arızadı Nasıl Söndürülür?

Arızayı kesmek için sorunun kaynağına gitmemiz gerekli olacaktır;

  • Farlarınızı kontrol ediniz her hangi biri ya da ikisi birden patlaksa değiştiriniz,
  • Farlar sağlam olmadına rağmen arıza yakıyorsa aracı makineye bağlayarak detay hata kodunu okutunuz tesisatta problem olabilir,
  • Arızayı sildikten bir süre sonra kendiliğinden yandı ise çok düşük bir ihtimal ECU (araç beyni) tamir istiyor olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.