Fritz Todt Kimdir?

Fritz Todt, Alman mühendis ve general. Aynı zamanda Todt Örgütü’nün de kurucusu. Fritz Todt kimdir?

Fritz Todt, 4 Eylül 1891’de Almanya’da doğdu. Münih Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği bölümünü okuyan Todt, Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle Alman ordusuna gönüllü olarak katıldı. Subay olan Todt, Alman ordusunda hava gözlemciliği yaptı. Savaşta yaralanan Todt, Birinci Dünya Savaşı bittikten sonra 1922’de Nazi Partisi’ne üye oldu. 1931 yılında Münih Teknik Üniversitesi’nden “Asfalt ve katrandan yolların inşasındaki hata kaynakları” adlı teziyle mühendislik doktorasını tamamlayan Todt, 1933 yılında Nazi Partisi iktidara geldikten sonra Hitler tarafından ulaşım ve savunma örgütü kurmakla görevlendirildi.

Fritz Todt, 30 Haziran 1933 tarihinden itibaren Karayolları genel müfettişi, 1938 yılında ise inşaat ekonomisinden sorumlu bakan oldu.

Ünlü Atlantik Duvarı’nın yapımında önemli rol oynayan ve büyük projelerde zorla çalıştırılan yabancı uyruklu kişileri bir çatı altında toplayan örgüt olan Todt Örgütü’nün kurucusu oldu.

Nazi Almanyasının o dönemdeki işsiz ordusunu etrafında toplayan Todt Örgütü, ilk etapta ülke içinde geniş bir ulaşım ağının (karayolunun) kurulmasına öncülük etti.

Fritz Todt, aynı zamanda SA-Obergruppenführer, Hava Kuvvetleri Tümgenerali oldu. 1940 yılından itibaren Silahlanma ve Mühimmat Bakanı olan Todt, 1941 yılından itibaren su ve elektrik genel müfettişliği görevlerinde bulundu.

Fritz Todt, Rusya Cephesindeki kara ve demiryolu ulaşımı gibi geri hizmetleri yönettiği esnada 1942 yılında uçak kazasında yaşamını yitirdi. Ölümünden ardından Todt Örgütü’nün yönetimini Albert Speer üstlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: